Ptak przypominający orła oraz jego granatowo-żółta kolorystyka nawiązują do barw herbu i flagi powiatu. Czarne czako z białym pióropuszem (będące wyróżnikiem kopalnianego dozoru) to element górniczego stroju, wyraz szacunku i przywiązania mieszkańców do górniczych tradycji.

Karlik to oficjalna maskotka powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Występuje jako pluszowa zabawka oraz jako ubiór, w którym „żywy” Karlik paraduje na powiatowych imprezach i przy innych okazjach, promując nasz powiat. „Żywy” Karlik wręcza nagrody, materiały informacyjne, można się z nim fotografować. Mała pluszowa maskotka jest wręczana jako upominek gościom powiatu, nagroda w powiatowych konkursach, zawodach itp.

Wzór maskotki powstał w 2011 roku według projektu młodego informatyka i grafika komputerowego Szymona Szkółki z Imielina, który wygrał konkurs ogłoszony na zabawny symbol powiatu. W niedługim czasie została wyprodukowana pierwsza seria maskotek.

Kolejnym etapem było ogłoszenie z początkiem 2012 roku konkursu na nazwę maskotki. W odpowiedzi wpłynęło sto kilkadziesiąt propozycji autorstwa 37 osób. Propozycje były przeróżne. Na ogół były to kombinacje nazw dwóch miast: Bierunia i Lędzin, nawiązania do tradycji górniczej, do orła.

Komisji konkursowej najbardziej spodobała się zaproponowana przez trzy osoby nazwa Karlik. Jest krótka, wdzięczna, sympatyczna. Łączy w sobie elementy śląskości, górniczej tradycji. Łatwo wpada w ucho, jest przyjemna i znana w całym kraju, mocno kojarzy się ze Śląskiem. Karlik to popularne u nas zdrobnienie imienia Karol.

Nazwę Karlik zaproponowały niezależnie od siebie trzy panie – mieszkanki Bierunia: Beata Baron, Anna Słodyczka i Barbara Watoła-Czarnota.

Oficjalnie pierwszy raz „żywego” Karlika zobaczyli uczestnicy XIII Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się 13 czerwca 2012 roku na stadionie w Lędzinach.

 

 1. małamaskotka    2. ptaku2    3. 
 4. Schowek011   5.   6.