Wysokie miejsca w krajowych rankingach samorządów powiat bieruńsko-lędziński zajmował już wielokrotnie i … nadal nie odpuszcza! W najnowszym Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce nasz powiat zajął doskonałe 13 miejsce, pośród 314 powiatów ziemskich. W gronie śląskich powiatów znalazł się na 3 miejscu, po powiatach bielskim i rybnickim. Tak wysokie miejsca są potwierdzeniem dobrego zarządzania i jego bardzo dobrej kondycji gospodarczej. Trzynastka może być szczęśliwa!

- Państwa powiat należy do najbardziej gospodarnych w Polsce. Gratuluję! - napisał Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego i inicjator rankingu. Ekonomiści przeanalizowali finanse 2790 polskich gmin, miast i powiatów. Badali sposób gospodarowania pieniędzmi, pracowali na „twardych danych” - oficjalnych sprawozdaniach finansowych, jakie każda jednostka samorządu terytorialnego składa do Okręgowej Izby Obrachunkowej. (…) Właśnie ogłosiliśmy wyniki najnowszej edycji. Miło mi przekazać, że Państwa powiat znalazł się w czołówce Rankingu. To duże wyróżnienie, ale przede wszystkim obiektywna ocena wysokiej jakości prac władz i urzędników samorządowych oraz potwierdzenie kompetentnych działań radnych, którzy decydują o kierunku rozwoju Państwa małej Ojczyzny - podsumował.

Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyne opracowanie w kraju, obejmujące wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest kompleksowe, apolityczne      i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Samorządy zostały podzielone w nim na pięć klas (np. gminy wiejskie czy miasta na prawach powiatu). Powiat bieruńsko-lędziński rywalizował pośród powiatów ziemskich.

Zespół badawczy pracował pod kierunkiem prof. dr. hab. Krzysztofa Surówki, kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W skład jego zespołu weszli naukowcy z tej uczelni oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oceniał m.in. takie wskaźniki jak: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, udział wydatków inwestycyjnych oraz udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relację zobowiązań do dochodów ogółem i udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących, bazując na oficjalnych danych za rok 2019, przekazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Łodzi.

Ranking jest odpowiedzią na postulaty przedstawicieli samorządów terytorialnych, urzędów centralnych oraz ekonomistów od lat poszukujących uniwersalnych narzędzi, którymi można badać kondycję finansową gmin czy powiatów. Jego potrzebę potwierdziło wielokrotnie Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju oraz kolejne edycje Europejskiego Kongresu Samorządów. Autorzy - ekonomiści z uznanych krakowskich ośrodków naukowych - wykorzystali w nim obiektywne, najważniejsze, wiarygodne i aktualne wskaźniki. 

Więcej informacji na stronie internetowej: https://www.forum-ekonomiczne.pl/ranking/