16 i 17 listopada w Domu Kultury "Sokolnia" w Imielinie odbyły się kolejne warsztaty plastyczne z cyklu "Otwarty Horyzont", które były poświęcone zastosowaniu złoceń we współczesnym malarstwie. Techniki pozłotnicze przeżywają swój wielki renesans, można rzec, że stały się znowu modne. Znane od średniowiecza, wszechobecne w baroku, współcześnie stosowane są w nowatorski sposób przez artystów plastyków. Warsztatowe spotkania poprowadziły Iwona Simka-Surma i Urszula Figiel, od wielu lat kurator powiatowych plenerów malarskich.
Uczestniczyło 17. twórców, plastyków amatorów i profesjonalistów. Zajęcia praktyczne poprzedziły wykłady z historii i stosowanych odmian technik pozłotniczych. Kolejnym krokiem było ich zastosowanie w praktyce. Sala warsztatowa w DK „Sokolnia” po zakończeniu zajęć wyglądała jak legendarne El Dorado, oprószone złotym pyłem. Stoły i posadzka usiana była błyszczącymi okruchami, którym - inaczej niż w okresie gorączki złota - nikt nie poświęcał specjalnej uwagi, gdyż współcześnie cenny kruszec zastąpiły płatki szlagmetalu (kutego metalu), doskonale imitujące złoto, które kładzie się na mikstionie, specjalnie spreparowanym tłustym werniksie. Powłokę pozłotniczą wyrównuje się miękkim pędzlem, usuwając jej nadmiar na łączeniach metalowych płatków. Nie wszystko złoto co się świeci, ale powstające podczas warsztatów w tej technice obrazy, zapowiadały się bardzo obiecująco.
Artystów uczestniczących w sobotnim spotkaniu warsztatowym odwiedzili przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica i starosta Bernard Bednorz.
Zdjęcia: Marzena Orzeł