Pod tym hasłem odbyło się spotkanie wolontariuszy, stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz społeczników w bieruńskim RCKG "Remiza" w dniu 16 października. Punktem kulminacyjnym była projekcja filmu „Bębenek”. W roli głównej wystąpił Rafał Granowski – wolontariusz, który sam potrzebuje wsparcia.
Wśród społeczeństwa istnieje opinia, że osoby niepełnosprawne to jednostki skazane na izolację społeczną, mało produktywne z ekonomicznego punktu widzenia. Takie przekonanie jest nieprawdziwe i krzywdzące. Pomimo różnorodnych dysfunkcji oraz ograniczeń większość tych osób posiada głęboką wrażliwość na krzywdę i potrzeby innych niejednokrotnie niosąc pomoc innym. Taką postawę należy rozwijać i promować.
Podczas spotkania głos zabrali pani Krystyna Cuber – wiceprzewodnicząca Komisji Społecznej Rady Powiatu, działaczka społeczna, wieloletnia prezes Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych w Lędzinach oraz pan Marcin Majer – przewodniczący Komisji Społecznej Rady Powiatu oraz inicjator największej akcji charytatywnej w powiecie „Nie śpimy, pomagamy”. W swoim krótkim przemówieniu przedstawili istotne fakty na temat działalności stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych, akcji charytatywnych oraz zachęcili młodzież i ich nauczycieli do pracy w klubach wolontariatu.
W powiecie bieruńsko-lędzińskim w każdym z miast działają organizacje na rzecz osób niepełnosprawnych oraz liczne grupy i kluby wolontariatu, dzięki którym jest niesiona idea pomocy bezinteresownej i szlachetnej. To spotkanie było również okazją do podziękowań dla uczniów szkół, ich nauczycieli, rodziców, stowarzyszeń oraz mieszkańców, które wyraziła wicestarosta Agnieszka Wyderka-Dyjecińska, inicjatorka spotkania: „To niezwykłe. Dzięki Wam możemy być silni sercem. Bowiem wolontariat nie ma ograniczeń ani dysfunkcji”.
Na spotkaniu obecna była Marta Ostrowska – pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Prezydenta Miasta Mysłowice, z ramienia powiatu Anna Kubica – przewodnicząca Rady Powiatu, Agnieszka Wyderka-Dyjecińska – wicestarosta, radni Krystyna Cuber i Marcin Majer, Magdalena Sosna – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Adam Kondla – zastępca dyrektora Bieruńskiego Ośrodka Kultury, szkolne Kluby Wolontariatu SP nr 1, SP nr 3, PZSu i LO w Bieruniu wraz z opiekunami, przedstawiciele Stowarzyszeń na rzecz osób niepełnosprawnych z Lędzin i Chełmu Śląskiego, Stowarzyszenia „Dobro bez granic” ze Świerczyńca oraz liczni przyjaciele głównego bohatera filmu – Rafała Granowskiego.
Jest to już kolejna inicjatywa w ramach ustanowienia przez Radę Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego roku 2019 Rokiem Osób Niepełnosprawnych i Starszych.
Film można zobaczyć na: https://www.youtube.com/watch?v=cat5fiuKQwE
Zdjęcia: L. Gawin, M. Leszczyk |