Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy (OREW) rozpoczął swoją działalność w 2005 roku w Lędzinach. OREW funkcjonuje w strukturach Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Błogosławiona Karolina. OREW powstał w odpowiedzi na potrzeby osób niepełnosprawnych z terenu powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W chwili obecnej obowiązek szkolny i obowiązek nauki realizuje w nim 15 uczniów w grupach edukacyjno-terapeutycznych oraz rewalidacyjno-wychowawczych. Kameralność ośrodka jest jego ogromnym atutem, gdyż pozwala na bardzo zindywidualizowane formy oddziaływań terapeutycznych. Zatrudnieni specjaliści znają potrzeby i problemy wszystkich wychowanków, dlatego na bieżąco i plastycznie, są w stanie na nie reagować oraz wspólnie poszukiwać skutecznych oddziaływań edukacyjnych i rewalidacyjnych.

Siedziba OREW-u pozwala na dostosowanie prowadzonych działań i terapii adekwatnie do potrzeb niepełnosprawnych wychowanków. Placówka dysponuje odpowiednio wyposażonymi salami zajęć edukacyjnych oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Wychowankowie korzystają z dużej jadalni, na której jedzą obiad w formie cateringu. Sala rehabilitacyjna wyposażona jest w sprzęt do Integracji Sensorycznej (SI), wannę do hydromasażu czy kombinezony DUNAG. W Sali Doświadczania Świata (SDŚ) wychowankowie mogą korzystać z łóżka wodnego, domku lustrzanego projektora Magiczny Dywan, światłowodów oraz innych licznych urządzeń i pomocy do stymulacji sensorycznej. Profesjonalnie wyposażone gabinety logopedy i psychologa oraz sala do chromoterapii, które są dodatkowymi atutami OREW w Lędzinach.

Wychowankowie uczestniczą także w cotygodniowych zajęciach z hipoterapii, kynoterapii i muzykoterapii. Raz w miesiącu jadą na zajęcia biblioterapii, umuzykalniające oraz do groty solnej. W pracy rewalidacyjnej w OREW wykorzystuje się sprawdzone metody pracy m.in. Ruch Rozwijający Weroniki Scherborne, metoda Program Aktywności Knill¢ów, Sala Doświadczania Świata, Kinezjologia Edukacyjna Dennisona, metoda Felicji Affolter, Klanza, terapia ręki, stymulacja polisensoryczna, komunikacja alternatywna i wspomagająca – AAC, glottodydaktyka, Makaton, rehabilitacja indywidualna oparta m.in. o elementy terapii SI, kombinezony Dunag, kinesiotaping i wiele innych dostosowanych do indywidualnych potrzeb dziecka z niepełnosprawnością.

Podstawą przyjęcia do OREW jest orzeczenie z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej do kształcenia specjalnego – dla uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną na zajęcia edukacyjno-terapeutyczne oraz orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych – dla wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Zespół Wychowawczy składający się z wykwalifikowanych nauczycieli i specjalistów opracowuje dla każdego ucznia indywidualny program, dostosowany do jego potrzeb i możliwości. 

Specyfiką działalności OREW w Lędzianach jest to, iż wszystkie działania, i te podejmowane w ramach zajęć edukacyjnych, rewalidacyjnych czy z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej wspierają indywidualny rozwój dzieci, a treści edukacyjne i rewalidacyjne wzajemnie się przenikają lub uzupełniają.