Za nami drugi koncert tegorocznej Jesieni Organowej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim.
Odbył się w niedzielę 16 września w kościele pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Bojszowach. Wykonawcami byli tym razem artyści z Czech: Karel Hiner – organy i Břetislav Kotrba – puzon, obaj związani z praskim środowiskiem muzycznym.
Tak się składa, że dość często gościmy na naszym festiwalu muzyków zza południowej granicy. Na Jesieniach Organowych podczas minionych 18 lat grało już (włącznie z Karelem Hinerem) ośmiu czeskich wirtuozów króla instrumentów, nie wspominając o artystach innych specjalności. Ich spis znajduje się w książeczkach programowych oraz na stronie internetowej festiwalu: https://www.powiatbl.pl/festiwal-jesien-organowa.
Program ostatniego koncertu był bardzo urozmaicony, zawierał utwory kompozytorów włoskich, francuskich i niemieckich, jednak na wstępie usłyszeliśmy organowe Preludium B-dur Antonina Dvořáka, które jest częścią pracy dyplomowej autora napisanej z okazji ukończenia w 1859 roku słynnej Praskiej Szkołę Organistów. Dvořák jest, obok Bedřicha Smetany jednym z głównych narodowych kompozytorów czeskich, niż zatem dziwnego, że jego utwór Karel Hiner wybrał na rozpoczęcie całego koncertu. Potem zabrzmiał puzon w 4-częściowej Sonacie D-dur prawie zapomnianego dzisiaj wenecko-wiedeńskiego twórcy Antonia Caldary. Tutaj pięknym dźwiękiem i nienaganną techniką popisał się puzonista Filharmonii Czeskiej w Pradze - Břetislav Kotrba. Ponadto usłyszeliśmy kilka mniej znanych dzieł takich kompozytorów jak G. B. Grazioli, E. Gigout, czy Marcel Duruflé. Szczególnie interesujący był organowy chorał i wariacje na temat Veni Creator tego ostatniego. Bardzo dobre, ale stosunkowo niewielkie organy bojszowskiego kościoła mieniły się całą paletą barw, dzięki znakomitej rejestracji (doborze głosów) Karela Hinera. Podobało się też Allegro z Symfonii gotyckiej francuskiego wirtuoza i kompozytora Charlesa-Marii Widora, który przeszczepił na grunt organowy ten z założenia orkiestrowy gatunek muzyczny. Oprócz tego w programie niedzielnego wieczoru znalazło się miejsce dla przynajmniej dwóch tzw. hitów z kręgu muzyki klasycznej. Słuchaliśmy bowiem puzonowo-organowych wersji dość popularnego ostatnio Kanonu Johanna Pachelbela oraz słynnej Arii z III Suity orkiestrowej D-dur Johanna Sebastiana Bacha.
W sumie bardzo dobrze wykonany koncert z interesującym programem, ciekawy także pod względem instrumentarium. Po raz pierwszy bowiem w całej 19-letniej historii Jesieni Organowych puzon wystąpił w roli solistycznej, a nie tylko jako jeden ze „składników” np. zespołu kameralnego.
Na kolejne spotkanie z muzyką zapraszamy w niedzielę 23 września do kościoła Św. Klemensa w Lędzinach. O godz. 16:30 rozpocznie się tam koncert w którym wystąpią: Anna Zawisza – śpiew, Anna Wiktoria Swoboda – lutnia i Jakub Plewa – organy. ■ Roman Jochymczyk
Zdjęcia: BM Foto