Yacht Club Opty ponownie gościł uczestników integracyjnego biwaku żeglarskiego. W dniach 19-21 czerwca (wtorek-czwartek) na terenie Yacht Club OPTY w Chełmie Śląskim zorganizowana została trzynasta już edycja Żeglarskiego Biwaku Integracyjnego pod honorowym patronatem wójta Chełmu Śląskiego Stanisława Jagody z udziałem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów z powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Współorganizatorami tej cieszącej się ogromną popularnością imprezy byli: wspomniany klub żeglarski, Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju, Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach, Ośrodek Błogosławiona Karolina w Lędzinach, cztery stowarzyszenia osób niepełnosprawnych działających w naszym powiecie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach. Przygotowaniami i przebiegiem biwaku integracyjnego, zorganizowanego w tym roku pod hasłem „Najciekawsze zakątki świata”, kierowały jak zwykle: Danuta Płucieńczak (na lądzie) i Helena Palka (na wodzie).

Tradycyjnie przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto flagę biało-czerwoną na maszt, a uroczystego otwarcia imprezy dokonał komandor YC Opty, Bogdan Jankowski. W ceremonii tej uczestniczyli też oficjalni goście, między innymi przedstawiciele władz powiatu: Anna Kubica – przewodnicząca Rady Powiatu, Henryk Paruzel – członek Zarządu Powiatu, burmistrz Bierunia – Krystian Grzesica i Imielina – Jan Chwiędacz, wójt Chełmu Śląskiego Stanisław Jagoda, Marek Kumor – przewodniczący Rady Gminy Bojszowy, Anna Wiaderny – sekretarz UM Lędziny, Ryszard Kasprzyk – dyrektor Biura Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK, Lidia Żurek – dyrektor PCPR i Franciszek Musioł – prezes Zarządu Powiatowego LOK.

Potem przez trzy dni (od godz. 12.00 do godz. 19.00) ponad 300 uczestników biwaku integracyjnego, w tym dzieci i młodzież oraz ich opiekunowie, bawiło się radośnie, rywalizowało w różnego rodzaju konkursach, zawodach czy konkurencjach sprawnościowych, a także rozwijało swoje żeglarskie umiejętności. Wymieńmy tylko, że poszczególne grupy osób uczestniczyły w godzinnych rejsach żeglarskich po Zbiorniku Imielińskim, a w międzyczasie można było skorzystać z przejażdżki bryczką Józefa Habeloka po lądzie czy łodzią motorową OSP Czarnuchowice po wspomnianym akwenie, wziąć udział w mini grze terenowej przygotowanej przez IV Środowiskową Drużynę Harcerską „Agricola” z Hufca ZHP Mysłowice i XIV Drużynę Harcerską „Feniks” przy SP W Chełmie Śl., uczyć się szant i tańców zespołowych, uczestniczyć w animacjach, grach i zabawach prowadzonych przez Mariusza Schulza bądź Michała Gandyka, w zajęciach sportowych organizowanych przez Anetę Madejską, w zajęciach plastycznych prowadzonych przez wolontariuszy, w pokazach jednostki OSP z Oświęcimia, w bardzo ciekawej relacji i prezentacji z niedawnej podróży komandora Janusza Szlachetko pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie – Pętla Żuławska” czy w przygotowywaniu ozdób na „Bal indiański”.

Nie zabrakło też elementów rywalizacji zespołowej. W quizie „Najciekawsze zakątki świata”, przygotowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Mysłowicach (wchodzący w skład lędzińskiego OBK) dla dwuosobowych reprezentacji ośrodków i stowarzyszeń osób niepełnosprawnych w naszym powiecie zwyciężyła ekipa OREW z OBK w Lędzinach, przed drużynami LSNRONiIR w Lędzinach oraz ŚDS z OBK w Lędzinach. Po raz trzeci z rzędu w mini regatach ośrodków i stowarzyszeń po wspomnianym zbiorniku zwyciężyła reprezentacja LSNRONiIR przed ekipami SNRONiIR w Chełmie Śl. i ŚDS w Mysłowicach.

Pobyt na terenach YCO umilały również występy Ireneusza Krosnego, zespołów dziecięcych z SP w Chełmie Śl., przedstawienie „Amerykańskie przygody” zaprezentowane przez Stowarzyszenie Młodych Niepełnosprawnych „Na Start” z Chełmu Śl., przedstawienie podopiecznych OBK w Lędzinach pt. „Mam talent” oraz koncert zespołu „Faradajs” z Imielina.

Zwieńczeniem biwaku integracyjnego były, jak co roku: ceremonia chrztu żeglarskiego prowadzona przez Neptuna, czyli wspomnianego komandora J. Szlachetko wraz z jego żoną Salacją, w rolę której wcieliła się tym razem Dominika Kolonko, wręczanie nagród, pamiątkowych plakietek i dyplomów przedstawicielom organizatorów, sponsorów i wolontariuszy (głównie z lędzińskich szkół - PZS i SP 1) oraz wspomniany „Bal indiański”, w trakcie którego Dominikę Kolonko wybrano jako jego królową a Marcina Skipioła jako króla. Mirosław Leszczyk

 www1.jpg www2.jpg  www3.jpg 
 www4.jpg  www5.jpg  

Zdjęcia: Mirosław Leszczyk