Większości z nas uzyskanie pozwolenia na budowę (np. domu), kojarzy się z drogą przez mękę: miesiącami załatwiania spraw formalnych, jeżdżeniem od urzędu do urzędu, a wszystko to bez żadnej gwarancji uzyskania stosownej decyzji. Czy tak faktycznie jest? Dane Wydziału Budownictwa i Architektury wydają się temu przeczyć.

W 2017 r. w Starostwie złożono ponad 670 wniosków o pozwolenie na budowę! Dotyczyły one głównie zabudowy mieszkaniowej, ale również usługowej, handlowej, przemysłowej oraz infrastruktury technicznej, w tym dróg. Co istotne, nasz urząd w 2017 r. potrzebował średnio tylko 17 dni na rozpatrzenie sprawy. To tylko nieco ponad 2 tygodnie.

Kolejną wartą podkreślenia kwestią jest wskazanie, że tylko 4 z ponad 670 wniosków skończyły się negatywnie dla inwestora – decyzją odmowną. Stanowi to jednak tylko 0,5% wszystkich inwestycji, z których zdecydowana większość kończy się decyzją pozytywną dla inwestora. Ponadto pracownicy wydziału rozpatrzyli ponad 400 zgłoszeń dotyczących pomniejszych inwestycji, w tym remontów lub przebudowy istniejących obiektów, odebrali niezliczone ilości telefonów od chcących uzyskać rzetelnych informacji mieszkańców, a także przeprowadzili dziesiątki bezpośrednich rozmów w siedzibie urzędu z osobami chcącymi „zasięgnąć języka”. Historie o miesiącach oczekiwania na pozytywne załatwienia sprawy wydają się być chyba tylko zwykłą plotką, której nie warto wierzyć.

Wszystkie wnioski i formularze dotyczące spraw z zakresu budownictwa i architektury udostępnione są w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa (http://powiatbl.bip.net.pl/?c=4954). Tam też można znaleźć podstawowe informacje na temat każdej z procedur. Wypełnione w domu wnioski można wysłać pocztą. Część spraw można załatwić w ogóle nie wychodząc z domu. Korzystając z profilu zaufanego i domowego komputera można łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać dokumenty oraz sprawdzać stan sprawy. Wszystkie formularze można oczywiście także pobrać bezpośrednio w siedzibie urzędu, gdzie pracownicy wydziału chętnie pomogą je wypełnić i rozwieją pojawiające się wątpliwości.

W celu zagwarantowania przejrzystości załatwianych spraw podjęto decyzję o publikowaniu zanonimizowanych rejestrów dotyczących pozwoleń na budowę i zgłoszeń. Dzięki temu każdy może sprawdzić kiedy wpłynął dany wniosek, jaki był przebieg postępowania, a także kiedy została wydana decyzja. Ponadto z łatwością można sprawdzić jakie inwestycje powstaną w okolicy, w której mieszkamy, bądź w miejscu, w którym planujemy zrealizować własną inwestycję. Dostęp do tak ważnych danych jest podstawowym prawem każdego obywatela, przez co tak wielką wagę przykłada się do ich rzetelnej publikacji. Rejestry dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa w zakładce Publicznie dostępny wykaz danych.

starostwo.jpg