To już tradycja! Marzec jest miesiącem, który mieszkańcy powiatu, ludzie kultury kojarzą z Nagrodą Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego Clemens. Niezmiennie w Sali widowiskowo-kinowej „Piast” w Lędzinach 15 marca br. odbyła się uroczysta gala wręczenia Clemensów. Kapituła przyznała nagrody w trzech kategoriach. CLEMENSA PRO ARTE odebrała Imielińska Orkiestra Dęta, CLEMENS PRO CULTURA trafił do Chóru Polonia, a CLEMENS PRO PUBLICO BONO otrzymało Stowarzyszenie Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski. W otoczeniu oskarowej aranżacji nagrody, pamiątkowe statuetki i dyplomy wręczyli starosta Bernard Bednorz i przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica. Laudacje na cześć laureatów wygłosili kolejno: Prof. Stanisław Dziewior - Kierownik Katedry Instrumentów Dętych i Perkusji Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Prof. Jan Czempas - prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Beata Tomanek - dziennikarka radiowa, uznana publicystka społeczna i regionalna, laureatka nagród im. Juliusza Ligonia i Wojciecha Korfantego.
Kapituła przyznała nagrodę Imielińskiej Orkiestrze Dętej za całokształt działalności, szczególnie podkreślając wysoki poziom artystyczny zespołu. Nagroda jest wyrazem uznania dla dorobku muzycznego i działań integrujących lokalne środowisko muzyczne. Za niezwykle cenne Kapituła uznała propagowanie zróżnicowanego repertuaru, od utworów klasycznych, przez marsze górnicze, pieśni kościelne, po muzykę rozrywkową i filmową oraz stałą obecność Orkiestry w życiu społeczno-kulturalnym powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Chór „Polonia” kontynuuje tradycje Towarzystwa Śpiewaczego „Polonia”, założonego w 1918 r. Nagroda jest wyrazem wdzięczności za kultywowanie śląskich tradycji śpiewaczych przez wiele pokoleń dyrygentów i chórzystów oraz wszelkie działania integrujące naszą lokalną społeczność. Kapituła doceniając całokształt działalności chóru w stuleciu jego istnienia, kultywowanie tradycji patriotycznych, podkreśliła jego wpływ na odradzanie się ruchu śpiewaczego w powiecie bieruńsko-lędzińskim.
Kapituła przyznała nagrodę Stowarzyszeniu Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski za całokształt działalności wydawniczej, promowanie lokalnych autorów oraz wspieranie idei łączenia regionów i kultur. Mecenat Stowarzyszenia wpływa znacząco na ocalenie regionalnej pamięci historycznej. Nagroda jest ponadto wyrazem uznania dla wszelkich działań na rzecz lokalnych społeczności województw śląskiego i małopolskiego, a w szczególności przedsięwzięć kulturotwórczych oraz wspierania aktywizacji zawodowej i inicjatyw proekologicznych. ■ZK, MO
Dorobek laureatów został ukazany na filmie (proszę klinkąć w obrazek).
Zdjęcia: BM-Foto