Nowe szanse i nowe wyzwania dla szkolnictwa zawodowego w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim

Stypendia, nagrody roczne, gwarancja zatrudnienia dla uczniów klas górniczych

7 marca br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Bieruniu Jerzy Janczewski – Wiceprezes Zarządu ds. Pracowniczych Polskiej Grupy Górniczej S.A. w Katowicach oraz Bernard Bednorz – Starosta Bieruńsko-Lędziński i Mariusz Żołna – Wicestarosta Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego podpisali Porozumienie dotyczące współpracy w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach górniczych i innych niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa.

Porozumienie zakłada możliwość kształcenia młodzieży uczącej się zarówno w branżowych szkołach, jak i w technikach Powiatowych Zespołów Szkół w Bieruniu i Lędzinach. 

Realizując zapisy Porozumienia dyrektorzy Powiatowych Zespołów Szkół w Bieruniu i Lędzinach zaproponują w swoich ofertach edukacyjnych dla szkół młodzieżowych na rok szkolny 2018/2019 takie kierunki kształcenia jak: technik elektryk o specjalności eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych górnictwa podziemnego, a także technik mechanik o specjalności eksploatacja maszyn i urządzeń mechanicznych górnictwa podziemnego. Planuje się przyjąć do naszych powiatowych zespołów szkół łącznie 120 uczniów, w tym 60 uczniów, którzy zdecydują się na kształcenie w zawodzie technik elektryk i 60 w zawodzie technik mechanik.

Ponadto Polska Grupa Górnicza S.A. uruchomiła dla uczniów rozpoczynających naukę w roku szkolnym 2018/2019 specjalny program stypendialny wraz z gwarancjami zatrudnienia. Program ten zakłada wypłacanie stypendiów, a także nagród rocznych uczniom szkół branżowych i techników. Uczeń, który podejmie naukę na kierunkach kształcenia związanych z górnictwem będzie otrzymywał miesięcznie stypendium w kwocie 200 zł netto. Jednocześnie uczniowie, którzy uzyskają średnią ocen na świadectwie min. 4,0, będą mieli co najmniej dobre zachowanie, a także stuprocentową frekwencję na zajęciach (łącznie z usprawiedliwionymi nieobecnościami) otrzymają również nagrodę roczną w kwocie 1 000 zł netto. Absolwenci kierunków górniczych będą mieli zagwarantowane zatrudnienie pod ziemią w kopalniach wchodzących w struktury PGG. W myśl Porozumienia zatrudnienie nastąpi na zasadach obowiązujących w PGG w roku ukończenia szkoły, po uzyskaniu minimum jednej kwalifikacji w zawodzie, a także po przedstawieniu pozytywnego wyniku badań lekarskich dopuszczających do pracy pod ziemią.

Uczniowie, którzy w trakcie nauki będą otrzymywali stypendium będą zobowiązani do przepracowania w Spółce minimum 3 lat po ukończeniu nauki. Ponadto uczniowie technikum planujący dalszą naukę na studiach stacjonarnych na kierunkach górniczych otrzymają przedłużenie gwarancji zatrudnienia w PGG do momentu ukończenia studiów w terminie zgodnym z harmonogramem nauczania.

Podpisane Porozumienie jest ogromną szansą dla młodzieży, która podejmie dalszą naukę na kierunkach górniczych w zespołach szkół, dla których Powiat Bieruńsko-Lędziński jest organem prowadzącym. Podjęta współpraca będzie z kolei dużym wyzwaniem zarówno dla Polskiej Grupy Górniczej jak i dla Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Obie Strony Porozumienia chcą przede wszystkim zapewnić naszym uczniom jak najlepsze warunki kształcenia oferując z jednej strony znakomite warunki jeżeli chodzi o infrastrukturę szkolną, świetnie wyposażone pracownie zawodowe i wysoce wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, z drugiej zaś strony oferuje się uczniom bardzo korzystny pakiet edukacyjny obejmujący stypendia, nagrody roczne dla uczniów wyróżniających się w nauce, a także co najważniejsze gwarancję zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.

 

 

www2.jpg  www3.jpg

 

www4.jpg  www5.jpg  www6.jpg

Materiał oprac. A.N.
Zdjęcia: Zenon Kubica, Marzena Orzeł