Dotychczasowy sposób pozyskiwania i zbierania informacji o stanie wód oparty na okresowym rejestrowaniu ich poziomu nie pozwalał na prognozowanie rozwoju i przebiegu sytuacji kryzysowej. W związku z czym Rada Powiatu podjeła decyzję (uchwała Nr XL/203/17 z 30.08.2017 r.) o przystąpieniu do inwestycji pn. "System informatyczny monitoringu powodziowego dla powiatu bieruńsko-lędzińskiego".
15 listopada 2017 r. zakończono prace związane z ww. systemem, który przeznaczony jest do bieżącego pomiaru stanu wody w rzekach, w sytuacjach zagrożenia powodziowego i przekazywania tych wyników do sztabu kryzysowego. Koszt takiej inwestycji to 80.000 zł (50% kosztów zostało zrealizowane ze środków powiatu, a drugą połowę pokrył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).
Tym razem powstały cztery nowe stacje pomiarowe: w Bieruniu Nowym (most na rz. Wiśle), w Bieruniu przy (most na rz. Gostyni), w Pszczynie (most na rz. Pszczynce), w Mysłowicach (most na rz. Przemszy), które będą współpracowały z już istniejącymi. Ponadto można zobaczyć jak działa system na własnym monitorze, wystarczy kliknąć w link i wybrać stację, która nas interesuje: http://www.bierun.prospect.pl/index.php (linia pomarańczowa oznacza stan ostrzegawczy, linia czerwona stan alarmowy).
Jak działa taki system?
Pomiar poziomu wody odbywa się na zasadzie pomiaru odległości pomiędzy głowicą miernika zamocowanego na moście a lustrem wody. Położenie głowicy oraz przekrój koryta rzeki wyznaczone są przez dokonane wcześniej dokładne pomiary geodezyjne. W odniesieniu do pomiarów poziomu wody system automatycznie generuje kroczącą prognozę na 1-2 godziny.
Dzięki systemowi informatycznemu monitoringu powodziowego znacznie zwiększona zostanie skuteczność i szybkość ochrony przeciwpowodziowej, a także poziom ochrony i bezpieczeństwa terenów zalewowych.