„Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. Taki był temat szkolenia przeprowadzonego 10 lutego 2017 r. przez Komendę Wojewódzką Policji z Katowic i Komendę Powiatową Policji w Bieruniu w Powiatowym Zespole Szkół w Lędzinach. Szkolenie odbyło się dzięki współpracy klas mundurowych PZS w Lędzinach z KPP w Bieruniu. Lędzińska szkoła była jedną z niewielu w województwie śląskim wyróżnionych przez Komendę Wojewódzką Policji i zaproszonych do uczestnictwa w projekcie.
Przybyłych powitał wicedyrektor PZS Krzysztof Biolik, a w tematykę szkolenia wprowadzili Marzena Szwed - aspirant z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach oraz Grzegorz Kocjan - pierwszy zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bieruniu.
W szkoleniu wzięły udział klasy maturalne kształcące się w zawodzie technik górnictwa podziemnego, technik mechanik, czy technik informatyk, a także druga i trzecia klasa mundurowa wojskowa.
Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzili: aspirant Marzena Szwed, dr Rajmund Morawski, mgr Kamil Samiczak, aspirant sztabowy Marek Kuciński, starszy sierżant Bartłomiej Szymczak, rzecznik prasowy KPP w Bieruniu starszy sierżant Ewelina Michnol.
Akademia młodego kierowcy to jeden z ważniejszych projektów realizowanych przez policję w obszarze bezpieczeństwa w komunikacji drogowej w województwie śląskim.
Projekt ten ma na celu: kształtowanie świadomości i wprowadzanie realnych zmian w światopoglądzie młodych kierowców, organizowanie i koordynowanie działań zmierzających do kształtowania postaw i nawyków młodego kierowcy, realizowanie programów profilaktycznych z uwzględnieniem czynników mających wpływ na kierowanie pojazdami.
Lędzińska młodzież uczestniczyła w następujących wykładach:
- Uczestnictwo młodych kierowców w ruchu drogowym oraz czynniki mające wpływ na jego bezpieczeństwo na drogach województwa śląskiego.
- Psychologiczne aspekty odpowiedzialności w ruchu drogowym – pomoc uczestnikom zdarzeń drogowych i osobom bliskim.
- Jak być trzeźwym i bezpiecznym? Kształtowanie postaw agresywności.
- Przestępstwa i wykroczenia komunikacyjne jako zachowania ryzykanckie kierowców.
- Prawo karne w kontekście problematyki alkoholowej i narkotykowej związanej z uczestnictwem w ruchu drogowym.
- Pierwsza pomoc przedmedyczna dla ofiar wypadku na miejscu zdarzenia drogowego.
Młodzież zyskała wiele cennych informacji, które będzie mogła wykorzystać w życiu codziennym. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachować się w trudnych sytuacjach na drodze, jak umiejętnie, szybko i bez paniki udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej ofiarom wypadku drogowego.
Nad młodzieżą czuwała koordynator klas mundurowych policji PZS Iwona Mendzla. ■
Zdjęcia: PZS w Lędzinach