Szybkim krokiem zbliżają się obchody 35. rocznicy dramatycznych wydarzeń w kopalniach Piast i Ziemowit w pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Rocznica sprzyja wspomnieniom i refleksjom.

 

Do czytelników trafiła już książka o jednej z kluczowych postaci tamtych wydarzeń, o pułkowniku Jerzym Szewelle (1935 - 2013) – komisarzu wojskowym, który miał „uspokajać” sytuację w KWK Ziemowit, a który tak zbratał się z ówczesnym dyrektorem kopalni Antonim Piszczkiem, z księdzem proboszczem Józefem Przybyłą z parafii Chrystusa Króla w Hołdunowie, a przede wszystkim z lędzińskimi i bieruńskimi górnikami i ich rodzinami, że w istotnym stopniu przyczynił się do tego, że nie doszło do rozlewu krwi i powtórki dramatu z KWK Wujek, że udało się uratować życie górników i lędzińską kopalnię. Pułkownik zaryzykował nie tylko swoją karierę wojskową, ale nawet życie. Odtąd pozostał ich druhem, przyjacielem, a odrodzony samorząd miasta nadał mu tytuł Honorowego Obywatela.

 

Książka – wg autorki i redaktora publikacji – ukazuje uczucia, obawy, rozterki towarzyszące pułkownikowi zimą 1981/1982, ale także przedstawia jego bogaty życiorys, dorobek i niezwykłe pasje.

 

 

 3 NIEZŁOMNY Promocja. NOWY plakat

 

Niezwykle uroczyście będzie obchodzona 35. rocznica najdłuższego strajku w okresie stanu wojennego w KWK Piast w Bieruniu. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółową informację na ten temat. W organizację obchodów włączył się Starosta Bieruńsko-Lędziński i Starostwo Powiatowe.

 

Kolejne, grudniowe wydanie informatora „powiatbl.pl” będzie zawierać dodatek specjalny poświęcony wydarzeniom grudnia 1981 roku w kopalniach Piast i Ziemowit, przygotowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Biuro Badań Historycznych w Katowicach przy wsparciu Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. ■MR

 

 

PIAST Zapowiedz pLAKAT