Mija drugi tydzień XVII edycji polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w ramach projektu „Nauka poprzez spotkanie”. Od 6 czerwca grupa dwunastu uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu mieszka razem ze swoimi rówieśnikami ze szkół Volkswagena w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
- Codziennie poznajemy wspólnie historię byłego obozu zagłady, byliśmy w miejscach, do których zwiedzający obóz nie mają wstępu, myślę, że udział tym w projekcie jest niepowtarzalną lekcją historii, którą z pewnością zapamiętamy na całej życie – powiedziała Martyna Gdula, opiekun grupy polskiej.
Każdy dzień przynosi nowe doświadczenia i przeżycia. Planowo przed południem uczniowie wykonują prace na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W pierwszym tygodniu mieli okazję wysłuchać relacji Zofii Posmysz, byłej więźniarki Auschwitz. W programie znalazł się również dzień u polskich rodzin i spacer po Krakowie. W sobotę, 11 czerwca uczniowie spotkali się z wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem i wraz z delegacją niemiecką składali kwiaty pod Ścianą Śmierci.
Od początku, tj. od 1997 roku, merytorycznym koordynatorem wymiany jest Christoph Heubner - Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Projekt finansowany jest przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk. ■
Zdjęcia: PZS w Bieruniu
1) Spotkanie z panią Zofią Posmysz.
2) Spotkanie z Wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem.
3) Grupa uczestników polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej.