„Ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym. Malowanie ikon było czynnością świętą. Ikona, która powstawała w klasztorach Starej Rusi, malowana przez uprzywilejowanych mnichów, była emanacją bóstwa, które prowadziło rękę twórcy. Zrodzona w modlitwie, wymagała przed przystąpieniem do pracy specjalnych postów, powstawała w postawie klęczącej autora. Ikony mają za zadanie pogłębiać życie duchowe, wprowadzać do modlitwy. Anonimowy autor ikony miał pomóc podążać we właściwym kierunku. Modlitwa przed ikoną związana jest z określonym rytuałem: przy zapalonych świecach wierni kłaniają się przed ikonami, całują je. Ikona pełni ważną rolę w kulcie kościołów wschodnich, jest ona przedstawieniem świętego, jego uosobieniem i reprezentacją. Zapewnia łączność ze świętym, pośredniczy w modlitwie”.

 

Tych parę zdań (za Wikipedią) wprowadza w mistykę tego rodzaju obrazu sakralnego. Objaśnia jego niezwykłość oraz znaczenie, kult i zainteresowanie tym rodzajem artystycznej, ale przede wszystkim duchowej twórczości, z którą wielu artystów pragnie się zmierzyć.

 

W listopadzie ubiegłego roku w Domu Kultury Sokolnia w Imielinie odbyły się warsztaty dla plastyków powiatu bieruńsko-lędzińskiego z cyklu „Otwarty horyzont”, poświęcone malowaniu na desce techniką tempery z elementami pozłotniczymi, czyli ikonopisaniu.

 

Dwudniowe spotkanie warsztatowe w tej trudnej materii poprowadziła doświadczona ikonopisarka Sylwia Nowak. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z teoretyczną stroną pisania ikon, zgłębiali ich symbolikę, zasady kompozycji i rysunku, rodzaje drewnianych podobrazi oraz tradycyjne składniki i sposoby sporządzania farb temperowych.

 

Podbudowani teorią, artyści przystąpili do praktycznego wykonywania ikon, malowania i nakładania tzw. szlagmetalu, czyli elementów pozłotnicznych. Malarskie deski zapełnili mandylionami i wizerunkami Jezusa Chrystusa Pantokratora i Maryi.

 

Plon ubiegłorocznych warsztatów można obejrzeć na wystawie otwartej 13 czerwca w Galerii Starostwa Powiatowego, prezentującej powstałe (lub przynajmniej zaczęte) wówczas prace.

 

W warsztatach wzięli udział: Krystyna Boroń (Bieruń), Krystyna Ścierska, Krystyna Pierchała, Grażyna Stol (Bojszowy), Aleksander Kiszka (Chełm Śląski), Urszula Figiel-Szczepka, Iwona Simka-Surma, Sylwia Barucha, Piotr Barucha, Gabriela Bierońska, Jan Jagoda, Magdalena Kryczek, Agnieszka Moryc (Imielin) oraz Józef Mandla i Patrycja Sikora (Lędziny). Większość z nich mówiła, że podejmuje tego rodzaju próbę po raz pierwszy i stanowi ona dla nich swoiste wyzwanie twórcze.

 

Efekt jest różnorodny. Pomimo sztywnych reguł ikonopisania, każdą z prac cechuje indywidualne i bardzo osobiste podejście do tematu.

 

Wystawę zatytułowaną „Na desce pisane”, którą oficjalnie otworzył starosta Bernard Bednorz, można oglądać do lipca tego roku w godzinach urzędowania starostwa.

 

Wystawie przygotowanej przez Wydziały Kultury i Sportu oraz Promocji towarzyszy okolicznościowy informator.

 

 

 www. DSC 0560  www. DSC 0559  www. DSC 0565  www. DSC 0566
 www. DSC 0569  www. DSC 0574  www. DSC 0575  www. DSC 0580
 www. DSC 0585  www. DSC 0588  www. DSC 0594  
       

 

 

Zdjęcia: Marian Ryglewicz