Sport, zabawa i wspólne grillowanie
Przy fantastycznej pogodzie (jak zauważyła Anna Kubica – zawsze pięknej, odkąd jest przewodniczącą Rady Powiatu) 8 czerwca odbyły się XVII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. W tym roku uczestniczyło w nich ponad 450 zawodników z 29 reprezentacji placówek oświatowych, przedszkoli i szkół z klasami integracyjnymi, placówek rehabilitacyjno-opiekuńczych oraz stowarzyszeń na rzecz osób niepełnosprawnych, ośrodków opieki (w tym 16 działających w powiecie, ponadto z Tychów, Mysłowic, Oświęcimia, Pszczyny, Katowic). Zgłoszeń udziału jest znacznie więcej, niż wynoszą możliwości organizacyjne i pojemność stadionu Miejskiego Klubu Sportowego w Lędzinach, na terenie którego odbywają się igrzyska.
Igrzyska rozpoczęły po godzinie 9.00 uroczystą defiladą. Na jej czele maszerowała Orkiestra dęta KWK Ziemowit, zespół mażoretek „Nemezis” z Hecznarowic, grupa cheerleaderek z Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Imielinie.
Flagę państwową nieśli Alojzy Piekorz - członek Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” w Bieruniu, Piotr Goj - prezes Lędzińskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin, Teresa Misterek - prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych I Ich Rodzin w Chełmie Śląskim, Bogdan Mikunda – prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Imielinie.
Wszystkich przybyłych (m.in. ks. dra Krzysztofa Bąka – dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, radnego wojewódzkiego Piotra Czarnynogę, liczną grupę samorządowców i duchownych, pracowników jednostek zajmujących się pomocą niepełnosprawnym) powitał starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz.
Orkiestra odegrała hymn polski, który odśpiewał Dariusz Gniza – mieszkaniec Bojszów. Anna Kubica, przewodnicząca Komitetu Honorowego igrzysk ogłosiła oficjalnie ich otwarcie. Olimpijski znicza zapalił Daniel Torba 31-letni uczestnik Środowiskowego Domu Samopomocy w Mysłowicach. Goście wypuścili gołębie, w niebo poszybowały balony. Po chwili rozpoczęła się część sportowa, których sędzią głównym był Grzegorz Kołodziejczyk. Poszczególne konkurencje sportowe poprowadzili wychowawcy i instruktorzy, którym pomagało ok. 200 wolontariuszy — uczniów szkół z terenu powiatu. Zawodnikom kibicowała młodzież szkolna z terenu powiatu. Nagrodę za najlepszy doping otrzymali uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Lędzinach. Wyróżnione zostały: Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu, Szkoła Podstawowa nr 1 w Lędzinach, Gimnazjum w Bojszowach, Zespół Szkół w Lędzinach.
Szczególne emocje wzbudziły konkurencje biegowe oraz sztafeta integracyjna.
W przerwie odbyły się występy i zabawy. Dla wszystkich został przygotowany poczęstunek (napoje, ciasta, kiełbaski z grilla).
Igrzyska zakończyła uroczysta dekoracja medalami, wręczenie pucharów i dyplomów. Oficjalnie igrzysk zamknął starosta Bernard Bednorz, który zaprosił wszystkich za rok. ■