18 marca o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Starym Magistracie (pl. Wolności 1) otwarta zostanie wystawa „Tajemnice Puszczy Pszczyńskiej”.
Wielu mieszkańców Śląska, a także innych części Polski, zwiedziło już i poznało dzieje zamku pszczyńskiego, gościło w Zameczku Myśliwskim Promnice czy też dowiedziało się, jak warzone jest piwo w tyskim browarze, którego początki sięgają XVII wieku. O historii tej części Górnego Śląska przypominają jednak nie tylko zabytkowe budynki, które zajmują ważne miejsce w przestrzeni danej miejscowości. To także Puszcza Pszczyńska bogata w obiekty nierozerwalnie związane z historią i tradycjami regionu. Są to m.in. dziewiętnastowieczne kamienne pomniki z inskrypcjami i kapliczki, często nawiązujące do ważnych wydarzeń, a także schrony z lat II wojny światowej.
O historii puszczy przypominają pradawne nazwy obszarów leśnych (tzw. mieczysk), którymi nadal posługuje się miejscowa ludność, a które odczytać można na starych mapach.
- Na wystawie obok obiektów dokumentujących historię Puszczy Pszczyńskiej, zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć filmy autorstwa Andrzeja Brandysa, pokazujące życie leśnych zwierząt. Atrakcją wystawy będzie także prezentacja okazów takich jak dzik, daniel czy sowa, co z pewnością zainteresuje nie tylko najmłodszych gości. Ważnym eksponatem będzie róg myśliwski, tzw. plessówka, mający dla tyszan symboliczne znaczenie. Wystawa bowiem ma również przypomnieć historię Tychów, dziś miasta z rogiem myśliwskim w herbie, dawniej starej osady założonej przed wiekami w sercu Puszczy Pszczyńskiej – informuje współautorka ekspozycji Agnieszka Ociepa-Weiss.
Zaprezentowana zostanie dokumentacja fotograficzna ważnych obiektów na terenie okolicznych lasów, mapy Puszczy Pszczyńskiej, leśne kamienie graniczne oraz inne eksponaty ze zbiorów Muzeum oraz z kolekcji prywatnych. Ekspozycja z pewnością zachęci część zwiedzających do głębszego poznawania najbliższej okolicy oraz do udziału w wycieczkach pieszych i rowerowych po lasach pszczyńskich.
Wystawę można będzie oglądać do 2 lipca br. Wstęp wolny. ■
Na zdjęciu: pomnik z granitu z inskrypcją poświęconą Emilowi Pittermannowi, nadleśniczemu w Murckach oraz inspektorowi leśnemu w służbie księcia Jana Henryk XI Hochberga. Pomnik znajduje się na terenie Leśnictwa Kobiór.
Zdjęcie: Agnieszka Ociepa-Weiss