4 grudnia uczniowie drugiej i trzeciej klasy Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach, kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego wraz z nauczycielami pojechali do Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie na specjalnie przygotowanej Trasie Górniczej uczcili ten wyjątkowy dla górników dzień. Wyprawa do wnętrza ziemi była niezwykła, gdyż obejmowała rejony kopalni niedostępne podczas tradycyjnego zwiedzania. Doświadczony przewodnik pewnie prowadził uczniów wraz z opiekunami po labiryncie komór i korytarzy. Przydzielał również uczestnikom różne ciekawe zadania. Uczniowie na przykład samodzielnie mierzyli poziom stężenia metanu, wyszukiwali i transportowali sól, wyznaczali drogę przy użyciu map górniczych i badali nieznane sobie komory.

 

Przed zjazdem do wyrobisk podziemnych każdy uczestnik wyposażony został w górniczy ekwipunek: kombinezon ochronny, pochłaniacz tlenku węgla, hełm i lampę górniczą. Po niezbędnym przeszkoleniu uczniowie zjechali najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym – Regis. 

 

Na miejscu zapoznali się również z historią kopalni, zobaczyli pogorzelisko po dramatycznym, trwającym kilka miesięcy XVII - wiecznym pożarze kopalni. Do dnia dzisiejszego w podziemiach zachowały się spalone stropy.

 

Na półtorakilometrowej trasie zwiedzono kilkanaście zabytkowych wyrobisk, które były eksploatowane od XIV do XIX wieku. Oczywiście nie obeszło się bez porównywania zwiedzanych miejsc z kopalnią węgla brunatnego „Ziemowit” w Lędzinach, którą uczniowie poznają w ramach swoich praktyk zawodowych.

 

Wyprawa pozwoliła dostrzec podobieństwa i różnice obu kopalni, a także zgłębić tajniki górniczych tradycji i obrzędów.  Po raz kolejny przyszli górnicy przekonali się, że ich zawód wymaga kompetencji, zaangażowania i odpowiedzialności. Jest też przepustką do zagłębiania się w tajemnicach podziemnego świata. ■

 

 www. IMG8142

Zdjęcie: PZS w Lędzinach