Starostowie województwa śląskiego spotkali się 20 listopada na swym kolejnym konwencie, który tym razem odbył się w Bobolicach. Główne tematy dyskusji dotyczyły planu transportowego, uzbrojenia terenów inwestycyjnych i możliwości wsparcia szkół mistrzostwa sportowego. Gościem spotkania był marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. W obradach uczestniczył wiceprzewodniczący konwentu starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, gospodarzem był starosta myszkowski Dariusz Lasecki.

 

Najpierw poruszono kwestie związane z uzbrojeniem terenów inwestycyjnych i możliwości wykorzystania środków w nowej perspektywie UE. Na te działania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 przewidziano 30 mln euro.

 

Następnie Andrzej Płonka, starosta bielski, naprowadził zebranych na problematykę dotyczącą planu transportowego, który na szczeblu regionu został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego w sierpniu 2015 roku. Przygotowanie go wynika z ustawy o transporcie zbiorowym i obowiązek ten obejmuje też m.in. powiaty powyżej 80 tys. mieszkańców.

 

- Dzisiaj 180 mln zł rocznie przeznaczamy na organizację przewozów kolejowych i oparcie tego planu transportowego na kolei leży po stronie samorządu wojewódzkiego. Transport publiczny to ciągle żywy i istotny temat, więc trzeba obserwować zmiany i reagować na nie wspólnie, koordynować działania np. w kwestii uzgodnienia rozkładów jazdy czy wspólnego biletu – mówił marszałek Wojciech Saługa.

 

Starostowie zwracali szczególną uwagę na konieczność dobrej konfiguracji planu transportowego. Skoro kolej jest w rękach Urzędu Marszałkowskiego, to powiaty mogłyby zaproponować dojazd do kolei, po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo dojazdu. Tu istotna jest kwestia rozmów i finansowania linii publicznych.

 

Starostowie podkreślali, że obecnie transport nie jest dobrze zorganizowany, gdyż w dużej mierze opiera się na przejazdach przeładowanymi busami. Istotna jest przy tym forma skoordynowania transportu samochodowego między powiatami. Pojawiały się pytania, w jakiej mierze jest możliwa partycypacja powiatów czy gmin i czy powiaty powinny zawierać międzypowiatowe porozumienia komunikacyjne. W tym kontekście padła propozycja utworzenia zespołu, który miałby zajmować się problematyką transportową na szczeblu powiatowym i międzypowiatowym oraz koordynować wspólne działania, by transport publiczny działał skutecznie.

 

Kolejnym tematem było tworzenie szkół mistrzostwa sportowego. Padła propozycja, aby w dziedzinach sportowych, w których Śląsk jest bardzo dobry, tworzyć tego typu szkoły i prowadzić je we współpracy między powiatami a województwem. Obecnie powiatom brakuje na takie działania środków.

 

- Te bezpośrednie spotkania i kontakty są dla mnie bardzo ważne, pozwalają tworzyć wspólnie istotne z perspektywy regionu rozwiązania. Dzięki nim możemy podejmować lepsze i bardziej skuteczne decyzje – przekonywał Wojciech Saługa. ■

 

 www. 2
 www. 4
 www. 12

 

Zdjęcia: Marcin Pilis