Książki, foldery, czasopisma (w tym gazetki szkolne, parafialne), kalendarze, ulotki, plakaty, kartki pocztowe, wiele innych wydawnictw i druków ulotnych można obejrzeć na otwartej 9 listopada wystawie w Galerii Powiatowej. III Wystawa Dorobku Wydawniczego W kręgu pisanego słowa stanowi syntezę dorobku naszego powiatu w tej dziedzinie w latach 2007-2015.

 

Z powodu ograniczonej przestrzeni ekspozycyjnej, prezentowana jest tylko część tego dorobku. Całość została skatalogowana i opisana w okolicznościowym wydawnictwie, opracowanym przez dra Grzegorza Sztolera z jego „Słowem od komisarza wystawy” oraz ze wstępem Bernarda Bednorza – starosty bieruńsko-lędzińskiego.

 

Nasz powiat jest ewenementem na regionalnym rynku wydawniczym. Sądzę, że w statystyce „ludzie pióra na 1000 mieszkańców” na pewno byłby czołówce, tak, jak przoduje w wielu innych rankingach wojewódzkich i ogólnopolskich. Szczególnie znany i ceniony jest dorobek pisarski Alojzego Lyski, lecz nie można nie wspomnieć o takich autorach jak: Helena Synowiec, Rafał Bula, Bernard Kopiec, Jan Czempas, Jan Wieczorek, ks. Dariusz Walencik, ks. Jerzy Myszor, ks. Józef Przybyła, Romuald Kubiciel, Grzegorz Sztoler Dariusz Dyrda, śp. Józef Wadas i wielu, wielu innych kronikarzach, publicystach, dziennikarzach. Dla części z nich ich dorobek jest owocem zawodowych, naukowych zainteresowań i dociekań, dla innych – kronikarskiej pasji, miłości do regionu, chęci wypowiedzenia się językiem literackim w prozie i poezji mniej lub bardziej artystycznej. Dominuje jednak chęć dania świadectwa przeszłości, opisania tradycji, utrwalenia faktów oraz dramatycznych doświadczeń i przeżyć jako przestrogi dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

 

Większość tych wydawnictw nie miałaby większych szans dotrzeć do szerszego kręgu czytelników, gdyby nie zrozumienie i wsparcie ze strony lokalnych samorządów, stowarzyszeń i organizacji. To dzięki ich finansowaniu ukazały się monografie powiatu, miast i gmin, serie „Zeszytów bieruńskich”, cykl „Widziane z Górki Klemensowej”, najcenniejsze dzieła Alojzego Lyski czy opracowania historyczne Rafała Buli oraz mnóstwo innych wydawnictw. Wypada jedynie mieć żal, że niektóre z tych tomów i zeszytów ukazały się w ograniczonym nakładzie i nie zaistniały szerzej w świadomości młodych czytelników, „świeżej” inteligencji czy odbiorców spoza naszej części Śląska (za to wzbudzają żywy odbiór w kręgach historyków, regionalistów czy przedstawicieli śląskiej emigracji).

 

Kolejna, trzecia w historii powiatu ekspozycja uświadamia skalę aktywności części mieszkańców, którzy za najlepszą formę publicznej wypowiedzi uznali książkę i czasopismo. Ekspozycja ta jest formą wyrażenia im uznania i zachęty do dalszej pracy twórczej.

 

Zachęcamy do obejrzenia tej wystawy i lektury towarzyszącego jej katalogu.■MR

 

 2  PB099045  1  DSC 0734
 DSC 0737  DSC 0742  DSC 0744  DSC 0745
 DSC 0751  DSC 0752  DSC 0757  DSC 0760
 DSC 0764  DSC 0766   DSC 0728   DSC 0732

 

Zdjęcia: Marian Ryglewicz, Zdzisław Kantor