Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę, 25 października, o godz. 18.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. Wystąpi {oh!} Orkiestra Historyczna z Katowic pod kierownictwem Martyny Pastuszki.

 

W programie koncertu są utwory Johanna Gottlieba Grauna (1702/3 – 1771), Henry Purcella (1659 – 1695) oraz Georga Philippa Telemanna (1681–1767).

 

{oh!} Orkiestra Historyczna wystąpi w składzie: Martyna Pastuszka – skrzypce, Małgorzata Malke – skrzypce, Dymitr Olszewski – altówka, Bartosz Kokosza – wiolonczela, Krzysztof Firlus – viola da gamba, Anna Firlus – klawesyn.

 

{oh!} Orkiestra Historyczna założona została w 2012 roku w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i pasjonatów muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke.

 

Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o najważniejszym, czyli jak najbliższym dotarciu z muzyką do odbiorców. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim, pomiędzy muzykami a słuchaczami.

 

Już od pierwszego koncertu ten rodzaj korespondencji został dostrzeżony i doceniony przez krytyków, a także zapraszanych do współpracy solistów: Olgę Pasiecznik, Kaia Wessela, Marilię Vargas, Karola Kozłowskiego, Karolinę Brachman, Jakuba Burzyńskiego, Georgesa Barthela, Marcina Świątkiewicza.

 

W swojej trzyletniej działalności {oh!} Orkiestra Historyczna skupiła się na okresie baroku wykonując rzadko goszczącą na scenie polskiej muzykę francuską, ale także niemiecką i włoską. Obok odkrywania i nagrywania muzyki, która od XVIII wieku nie była wykonywana, orkiestra planuje rozszerzyć swój repertuar o twórczość kompozytorów XX wieku, szczególnie o utwory odnoszące się do epok minionych. Utrzymując silne więzi z miastem Katowice i tutejszymi instytucjami kultury od początku wspierającymi działalność zespołu, Orkiestra może realizować coraz ambitniejsze programy, współpracując z szerokim gronem artystów zagranicznych. W styczniu 2014 {oh!} wzięła udział we współczesnej premierze opery D. Sarriego „Didone abbandonata” w Brnie, we współpracy z czeskimi i słowackimi solistami oraz reżyserem Tomášem Pilařem, zdobywając niezwykle pozytywne recenzje w prasie oraz entuzjastyczny odbiór wśród publiczności. W zeszłym roku zespół dokonał także swoich pierwszych nagrań płytowych: z muzyką ze zbiorów jasnogórskich (Musica Claromontana; Musicon) oraz solowymi koncertami skrzypcowymi i klawesynowymi ze zbiorów Biblioteki w Dreźnie (J. Schreyfogel - Ch. Schaffrath; DUX). W kalendarzu {oh!} Orkiestry Historycznej znalazły się też koncerty m. in. na międzynarodowych festiwalach w Częstochowie, Gliwicach, Tarnowie i Warszawie, a także koncerty zagraniczne: w Brnie, Pradze oraz Stambule i Ankarze. W tegorocznych planach poza koncertami w Polsce znajduje się udział we współczesnej inauguracji historycznego teatru muzycznego na Zamku Valtice w Czechach czy koncerty podczas festiwalu na zamku w Brühl w Niemczech. Zespół dostał również zaproszenie na Festiwal w Juiz de Fora w Brazylii. ■RoJ

 

 www koncert chelm IMG 9000