Z udziałem 134 zawodników, w tym 33 dziewcząt, reprezentujących 20 szkół, 20 - 21 października 2015 roku w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu odbyły się XVI Szkolne Szachowe Mistrzostwa Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego.

20 października rywalizowali uczniowie szkół podstawowych.

Najlepsza w kategorii dziewcząt była Maria Palka z Chełmu Śląskiego (SP nr 2), drugie miejsce zajęła Alicja Rodzyn z Imielina, a trzecie Emilia Kozubik z Bierunia (SP nr 3). W kategorii chłopców zwyciężył Sebastian Smoleń, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Lędzinach- Goławcu, drugie miejsce zajął Przemysław Myszor z Imielina, a trzecie Szymon Staniucha z Chełmu Śląskiego (SP nr 2). W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjna okazała się Szkoła Podstawowa nr 2 w Chełmie Śląskim, drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Imielinie, trzecie – Szkoła Podstawowa nr 1 w Chełmie Śląskim.

21 października rywalizowali uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zarówno w kategorii chłopców, jak i dziewcząt. Najlepsza wśród gimnazjalistek była Aleksandra Palka z Chełmu Śląskiego, drugie i trzecie miejsce należało do uczennic Gimnazjum w Imielinie: Weroniki Górniak i Weroniki Komandery.

Wśród gimnazjalistów na podium stanęło troje imielinian: Paweł Komandera, Szymon Ficek, Grzegorz Niesyto. W klasyfikacji drużynowej Gimnazjum w Imielinie nie miało sobie równych, drugie miejsce przypadło Gimnazjum w Chełmie Śląskim, a trzecie Gimnazjum nr 2 w Lędzinach.

Licznie zgromadzona młodzież szkół ponadgimnazjalnych rywalizowała również w dwóch kategoriach, osobno dziewczęta i chłopcy. Wśród dziewcząt prym wiodły uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu, które zdominowały całe podium: Karolina Klisz (1 miejsce), Agata Arendarska (2 miejsce), Iza Błaszczyk (3 miejsce). Wśród chłopców na pierwszym miejscu (podobnie jak w latach poprzednich) zadomowił się Mateusz Kosmala z Zespołu Szkół w Chełmie Śląskim, drugie miejsce zajął Karol Stasiowski z Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu, a trzecie – Rafał Liszka z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach. Puchar dla najlepszej drużyny powędrował do Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu, na drugim miejscu uplasował się Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu, na trzecim Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach.

Gratulujemy zwycięzcom, wszystkich amatorów tej królewskiej gry zapraszamy za rok. ■AK