Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bieruniu zostało nagrodzone przez Instytut Pamięci Narodowej za propagowanie najnowszej historii Polski. Na zaproszenie Dyrektora Oddziału Katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej dra Andrzeja Sznajdera, dyrektor szkoły Romuald Kubiciel uczestniczył w pięknej i niezwykle wzruszającej gali. Uroczystość była częścią obchodów 15-lecia utworzenia katowickiego oddziału IPN. Podczas imprezy nagrody za wybitne zasługi w krzewieniu wiedzy o najnowszej historii Polski otrzymało 15 szkół z województwa śląskiego, które szczególnie aktywnie współpracowały z katowickim oddziałem IPN. Bieruńskie liceum znalazło się w tej elitarnej grupie.

 

Wyróżnienie w postaci pamiątkowego grawertonu odebrał Romuald Kubiciel. Uroczystość w której uczestniczył Prezes IPN dr Łukasz Kamiński oraz wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Majer, miała miejsce 16 października 2015 r. w Domu Kultury “Bielszowice” w Rudzie Śląskiej.

 

Młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu pod kierunkiem Szymona Nygi, aktywnie współpracuje z IPN na wielu płaszczyznach: poza licznymi warsztatami, młodzież uczestniczy w Śląskim Turnieju Debat Oksfordzkich – poza udziałem w ćwierćfinałach tego prestiżowego konkursu, kilkukrotnie współorganizowała w murach swojej szkoły różne etapy zmagań. Każdorazowo sukcesem kończy się udział w Rajdzie Turystyczno-Historycznym „Szlakami Miejsc Pamięci”: 2012 – I miejsce; 2013 – I miejsce; 2014 – II miejsce; 2015 – II miejsce. I miejsce Lindy Zygi w ogólnopolskim konkursie "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie" - organizowanym przez Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki. W roku 2015 bieruńskie liceum stało się szkołą patronacką w projekcie Dęby Pamięci, w którym postanowiono przypomnieć sylwetki zapomnianych lokalnych bohaterów z czasów okupacji, angażując młodzież, przedstawicieli władz samorządowych i policji w ogólnopolski program „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

 

Dzięki współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, młodzi ludzie mają dostęp do nowoczesnych metod nauczania, przez co poznawanie skomplikowanych dziejów naszego kraju jest dla nich bardziej atrakcyjne – mówi Szymon Nyga, nauczyciel historii z bieruńskiego liceum odpowiedzialny za współpracę z IPN. ■

 

 www. DSCF1839 zmień rozmiar

 

Zdjęcie: LO w Bieruniu