Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu został zaproszony na konferencję "Czas dla zawodowców! Przyszłość szkolnictwa zawodowego, a RPO WSL 2014-2020". 25 września w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach eksperci i beneficjenci Europejskiego Funduszu Społecznego debatowali nad przyszłością szkolnictwa zawodowego w naszym województwie. W panelu dyskusyjnym, który był poświęcony dobrym praktykom wykorzystania środków unijnych w placówkach edukacyjnych prowadzących kształcenie zawodowe, wzięła udział Teresa Horst, dyrektor PZS w Bieruniu.

 

Teresa Horst: Przygotowując się do konferencji, dokonałam swego rodzaju inwentaryzacji projektów unijnych, które w ostatnich kilku latach zostały zrealizowane w naszej szkole. Liczby mówią same za siebie, pozyskaliśmy około 1 mln 200 tyś złotych na staże zagraniczne w Niemczech i Włoszech dla 120 uczniów, m.in. informatyków, mechaników i ekonomistów. Prawie 240 uczniów uzyskało dodatkowe kwalifikacje finansowane ze środków EFS, m.in. prawo jazdy, uprawnienia SEP, spawania, obsługi wózków widłowych, kas fiskalnych. Kilkudziesięciu uczniów przez trzy lata uczestnicząc w projekcie „Partnerzy w nauce” - realizowanym we współpracy z Uniwersytetem Śląskim - doskonaliło kompetencje kluczowe, w szczególności matematyczno-przyrodnicze oraz IT. Za niebagatelną kwotę, prawie ćwierć miliona złotych doposażyliśmy nasze pracownie w sprzęt komputerowy i multimedialny, pomoce dydaktyczne, maszyny i narzędzia.

 

W statystykach nie da się ująć niepoliczalnych korzyści wynikających z uczestnictwa uczniów we wszelkiego rodzaju aktywnościach wykraczających poza szkolną rutynę. I nie chodzi tutaj tylko o udział w doradztwie zawodowym, zajęciach dodatkowych z matematyki czy angielskiego, ale przede wszystkim o zmianę w podejściu młodzieży do wchodzenia w kolejne działania i chęci rozwoju osobistego, w szczególności kompetencji miękkich.

 

- Często do następnych projektów chcą aplikować ci sami uczniowie – mówi Aleksandra Pikania-Gniełka, koordynator projektu Erasmus+ „Uczeń Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu w przyszłości mobilnym pracownikiem na europejskim rynku pracy”. - Pamiętam przypadek, że jedna z naszych uczennic wróciła z miesięcznego stażu zagranicznego w Lipsku i na drugi dzień jechała do Berlina z grupą uczniów uczestniczących w piętnastej edycji polsko-niemieckiej wymiany młodzieży „Nauka poprzez spotkanie”, którą realizujemy wspólnie z Volkswagenem - dodaje.

 

Podczas konferencji zostały również przedstawione wstępne informacje dotyczące finansowania projektów edukacyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach nowej perspektywy finansowej ogłoszono już pierwsze konkursy , do jednego z nich Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu złożył podczas wakacji wniosek „Bieruński klucz do sukcesu” o wartości ponad 230 tys.

 

W konferencji uczestniczyli: Piotr Bartosiak - naczelnik Wydziału Inicjatyw Europejskich w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej, Grzegorz Sikorski - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Dariusz Wilczak - pełnomocnik marszałka ds. szkolnictwa zawodowego, Michał Wójcik - dyrektor Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Sonia Fojcik-Hałacz - przedstawicielka Referatu Funduszy Zewnętrznych Starostwa Powiatowego w Rybniku, Piotr Wojaczek - prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

 

Organizatorem spotkania był Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach. ■

 

Więcej: http://efs.slaskie.pl/?grupa=2&art1=1443445622&art=1186994745&id_m=&kat=&katrodzic=

 

 www. Ekonomistki z PZS w Bieruniu

 

Ekonomistki z PZS w Bieruniu "na Erasmusie" w Niemczech.

Zdjęcie: PZS w BIeruniu