Zakończyła się kolejna tegoroczna inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez Sp. z o.o. Kosztem ponad miliona złotych Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej przeszedł gruntowną modernizację i został wyposażony w nową aparaturę. Jak jednak podkreśla dr Barbara Kłaptocz, kierownik ZDLiM, szpitalne laboratorium sprzęt zawsze miało wystarczająco dobry, piętą achillesową były natomiast pomieszczenia. Ich układ i wykończenie, zaprojektowane ponad 40 lat temu i nigdy gruntownie nie zmodernizowane, do dzisiejszych standardów rzeczywiście słabo już przystawały. Dlatego za ponad 600 tysięcy złotych przebudowane zostały niektóre pomieszczenia laboratoryjne, wykonane nowe posadzki, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i centralnego ogrzewania, zainstalowana nowoczesna stacja nawiewno-wywiewna (czyli system wentylacji) i klimatyzacja. Ta ostatnia jest bardzo ważna m.in. dla aparatury medycznej, która powinna pracować w odpowiednich warunkach.

 

Laboratorium sfinansowane zostało ze środków własnych spółki Megrez, ale niebagatelne znaczenie dla przedsięwzięcia miał fakt, że miasto Tychy oraz Powiat Bieruńsko-Lędziński wraz z gminami wchodzącymi w jego skład (Bieruń, Lędziny, Imielin, Chełm Śląski i Bojszowy) objęły w ubiegłym roku udziały w spółce, dając jej zastrzyk finansowy - w sumie 6 590 000 złotych - który można było wykorzystać na tę i inne inwestycje.

 

Przebudowa pomieszczeń, polegająca głównie na wyburzeniach, stworzyła przestrzeń dla dużych gabarytowo aparatów. I tak po remoncie w szpitalnym laboratorium znalazło się miejsce dla dwóch platform biochemiczno-immunochemicznych podczas, gdy w starym układzie pomieszczeń mieściła się tylko jedna.

 

Laboratorium zyskało ponadto nowe wykończenie wnętrz oraz wyposażenie i urządzenia, które kosztowały kolejne ponad 400 tysięcy złotych. Spośród mebli laboratoryjnych, medycznych i biurowych najdroższe okazały się meble laboratoryjne. Blaty sprowadzone zostały do tyskiego szpitala z zagranicy, ale w laboratorium klasa mebli, na których wykonywane są badania jest nie mniej ważna, niż aparatura medyczna. Każde zanieczyszczenie próbek wpływa na wynik badania. Dlatego tak ważne jest środowisko, w którym pracują pracownicy laboratorium. Podobne znaczenie ma to, w jakich warunkach przechowywany jest sprzęt laboratoryjny. Szafy i szafki także muszą więc spełniać wysokie wymagania jakościowe.

 

Nową jakość zyskało także zaplecze socjalne pracowników: pokoje socjalne z aneksami kuchennymi i łazienki, co ma wielkie znaczenie zważywszy, że niektórzy z nich pracują w systemie 24-godzinnym nie wyłączając sobót, niedziel i świąt.

 

Laboratorium przy okazji remontu zyskało nowe aparaty diagnostyczne zastępujące dotychczas dzierżawione urządzenia, którym skończyły się umowy dzierżawy. Część tego sprzętu była ponadto już dosyć wysłużona. W laboratorium wymieniony został również w większości sprzęt pomocniczy, czasem bardzo wiekowy, czyli lodówki, cieplarki czy wirówki. Lodówka-rekordzistka marki Silesia pochodziła z 1964 roku!

 

Jeśli chodzi o sprzęt diagnostyczny, ważnym nabytkiem laboratorium jest np. komora laminarna, która gwarantuje bezpieczeństwo pracowników chroniąc ich przed zakażeniem materiałem (czasem wysoko zakaźnym) przekazanym do badań.

 

Część nowego sprzętu jest podobnej klasy, jak dotychczas dzierżawiony. Nie dotyczy to jednak np. aparatu do rozdziału białek elektroforezy kapilarnej, który jest znacznie nowocześniejszy od tego, na którym laboratorium pracowało dotychczas.

 

Nowe nabytki sprzętowe pozwoliły także na rozszerzenie wykonywanych badań. Od zakończenia remontu szpital Megrez wykonuje np. test potwierdzenia metodą western-blot zakażenia niebezpieczną boreliozą (borelia burgdorferii).

 

Fakt, że szpital przeprowadził tak duże przedsięwzięcie nie oznacza wcale, że w czasie remontu laboratorium nie pracowało. Pracowało jak zwykle, czyli 24 godziny na dobę, choć w zastępczych pomieszczeniach. Dzięki temu, że ZDLiM pracuje w systemie ciągłym, z jego usług oprócz pacjentów szpitala mogą korzystać, choć już odpłatnie, także osoby z zewnątrz, nie dysponujące wolnym czasem w standardowych godzinach pracy laboratoriów. Tymczasem w WSS Megrez wykonanie badań laboratoryjnych o każdej porze jest jak najbardziej możliwe. I co równie ważne, moce przerobowe Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i Mikrobiologicznej szpitala wojewódzkiego są obecnie wystarczające, by przebadać nawet wszystkich tyszan. Na wyniki nie trzeba długo czekać, zwykle są w tym samym dniu.■

 

 

 

 www platformy biochemiczno immunochemiczne  www cieplarki  www lodówka obok bank krwi  
       
     www nowe przestrzenie po wyburzenaich  www komora laminarna
       

 

 

ZDJĘCIA: MEGREZ