Sierpień 1980 roku dla wielu jest wydarzeniem z życia, lecz dla młodego pokolenia to już historia, o której mogą dowiedzieć się od starszych z opowiadań, książek.

 

Dzisiaj, 31 sierpnia, przypada 35. rocznica podpisania porozumień w Gdańsku, które były początkiem upadku komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Świętujemy Dzień Solidarności i Wolności, oddajemy szacunek i cześć walczącym o inną Polskę bohaterom i uczestnikom tamtych wydarzeń, które – często nie bez dużych emocji - wspominamy.

 

Dzień Solidarności i Wolności został ustanowiony przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku świętem państwowym w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który zainicjował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony corocznie w rocznicę porozumień sierpniowych zawartych pomiędzy władzami komunistycznymi a przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych. Porozumienia sierpniowe były podpisane w Szczecinie (30 sierpnia), w Gdańsku (31 sierpnia) oraz w Jastrzębiu-Zdroju (3 września).

 

Święto było obchodzone po raz pierwszy w Gdańsku 2005 r. w 25 rocznicę porozumień sierpniowych. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wysunął listę 21 postulatów, na których czele umieszczono żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy warunków bytowych społeczeństwa.

 

Wspomnienie sierpniowych dni jest nadal żywe w naszym regionie, a strajki w kopalniach, w byłej Fabryce Samochodów Osobowych są częścią naszej współczesnej historii, rzutującej na teraźniejsze poglądy i postawy nie tylko uczestników i świadków tamtych wydarzeń. ■

 

 

 www. Dzien solidarnosci i wolnosci