Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczęło realizację projektu badawczego „Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej”, którego partnerem jest m.in. Powiat Bieruńsko-Lędziński. W ramach zadania prowadzone są badania terenowe oraz dokumentacja fotograficzna prac rolnych.

 

Na potrzeby projektu odbyła się inscenizacja dawnych sianokosów według scenariusza Alojzego Lyski. Wzięli w niej udział mieszkańcy Bojszów. Na łące w Jedlinie należącej do Lidii i Józefa Sklorzów role kosiarzy odegrali: Jerzy Sklorz, Stanisław Noras, Jan Czarnynoga, Stefan Czarnynoga, a zagrobowaczkami były: Łucja Lysko, Gabriela Sklorz, Lidia Sklorz, Bernadeta Stachoń. Autorem dokumentacji fotograficznej był Tomasz Liboska - etnolog i fotograf. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Agnieszka Szymula z Działu Etnologii tyskiego muzeum. Efekty pracy będzie można zobaczyć pod koniec roku na wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.

 

APEL Muzeum Miejskiego w Tychach

 

Muzeum Miejskie w Tychach poszukuje zdjęć dokumentujących prace rolne na obszarze: Tychów, powiatów: mikołowskiego, bieruńsko-lędzińskiego, południowych dzielnic Katowic.

 

Jeżeli posiadasz w swoim rodzinnym albumie fotografie z sianokosów, żniw, wykopek i innych prac rolnych prosimy o ich udostępnienie na potrzeby wystawy „Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej”. Jesteśmy zainteresowani zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi.

 

Każde wypożyczenie potwierdzone zostanie dokumentem sporządzonym w Muzeum z informacją o terminie zwrotu. Muzeum jest również zainteresowane przyjęciem fotografii do zbiorów własnych w darze, a w przypadku dużej wartości zdjęcia – jego zakupem.

 

Poszukujemy także gospodarstw, w których moglibyśmy wykonać dokumentację fotograficzną współczesnego życia gospodarskiego.

 

Szczegółowych informacji udziela:
Agnieszka Szymula, Dział Etnologii
tel. 32 327 18 20-22, wew. 24, tel. kom. 500 492 464
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Partnerzy Projektu

- Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Śląski, Filia w Cieszynie

- Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, Opole – Gliwice

- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3 im. E. Abramowskiego, Katowice (klasa o specjalności fototechnik)

- Urząd Miasta Tychy

- Starostwa Powiatowe w Bieruniu, Mikołowie, Pszczynie

- Urząd Gminy Wyry

- Urząd Gminy Miedźna

- Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej

- Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach

 

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 www. Na planie zdjęciowym Fot. Agnieszka Szymula 6  www. Oranie pola w Wygorzelu Tychy 1936 rok. Ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach  Koszenie trawy Fot. Tomasz Liboska  www. Na planie zdjęciowym Fot. Agnieszka Szymula 3

 

Na zdjęciach oranie pola w Wygorzelu (Tychy), 1936 rok (ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach) oraz zdjęcia z planu filmowego (foto Agnieszka Szymula i Tomasz Liboska).