Dorobek artystyczny Jana Wieczorka to zbiór rzeźb tworzących imponującą kolekcję. Rzeźbiarz nie odebrał wykształcenia artystycznego i w takim rozumieniu jest amatorem - miłośnikiem sztuki. W pracach artysty uderza jednak determinacja, są wynikiem wielkiej potrzeby tworzenia i w pełni profesjonalnego warsztatu.
Autor opowiada o ludziach, zwierzętach, lokalnych wydarzeniach i zjawiskach uniwersalnych. Niemałą część jego twórczości zajmują prace o tematyce religijnej. Artysta rozmiłował się w miniaturach, ale nie obce są mu dzieła monumentalne. Był inicjatorem budowy ruchomej Stajenki Bożonarodzeniowej w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym. Wyrzeźbił wiele postaci adorujących dzieciątko, pasterki i pasterzy, rzemieślników i samego Jezuska. Chętnie tworzy również przedmioty użytkowe o oryginalnej snycerce. Artysta lubi pofantazjować, najchętniej o dziwach z lokalnych legend, o utopcach, duszkach i strzygach, które stały się inspiracją do powstania rzeźb „Bieruńskie Utopce oraz „Duchy i Duszki Stawu Bieruńskiego”.
Wystawę można oglądać do 21 sierpnia. Zapraszamy!
Jan Wieczorek (1933) maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Katowicach. W 1956 roku ukończył Wydział Metalurgii AGH w Krakowie. Zawodowo był związany z Zakładami Chemicznymi w Bieruniu Starym. Pełnił wiele funkcji społecznych, jest założycielem Stowarzyszenia Miłośników 600-letniego Bierunia, którego był wieloletnim przewodniczącym. Jako ceniony samorządowiec (m.in. przewodniczący Rady Miejskiej w Bieruniu w latach 1991-1998 i 2002-2006) wniósł osobisty i niezaprzeczalny wkład w odrodzenie i rozwój lokalnej samorządności. (ZK)
Zdjęcia Zdzisław Kantor, Marian Ryglewicz