Po raz szesnasty stadion MKS Lędziny był areną Powiatowych Igrzysk Osób Niepełnosprawnych. Tradycja igrzysk sięga roku 1999. Wtedy po raz pierwszy zorganizowane zostały lokalne zawody dla niepełnosprawnych dzieci, młodzieży, dorosłych. Sukces tego wydarzenia uświadomił, jak szeroką sferę obejmuje niepełnosprawność oraz wskazał, jak dostrzegać i odczytywać potrzeby ludzi obarczonych jej brzemieniem. Od tej pory igrzyska odbywają się corocznie. Ich organizatorem jest Powiat Bieruńsko-Lędziński - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w ścisłej współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodkiem Błogosławiona Karolina w Lędzinach oraz lokalnymi stowarzyszeniami skupiającymi osoby niepełnosprawne i członków ich rodzin.
W tegorocznej imprezie uczestniczyło ponad 400 niepełnosprawnych z 29 stowarzyszeń, placówek, ośrodków pomocy z terenu powiatu i okolicznych miast: Tychów, Mysłowic, Oświęcimia, Pszczyny i Katowic, którzy mogli liczyć na wsparcie 150 przeszkolonych wolontariuszy – uczniów powiatowych szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych – członków stowarzyszeń pomocy osobom niepełnosprawnym.
Tradycyjnie uroczystemu otwarciu, którego dokonali przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica i starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, jak i zamknięciu igrzysk towarzyszył ceremoniał olimpijski (parada i prezentacje drużyn, hymn państwowy, wciąganie flagi na maszt, zapalenie olimpijskiego ognia, oficjalne wystąpienia gości i przedstawicieli Komitetu Honorowego itd., następnie ceremonia medalowa i część rozrywkowa). Zawody rozgrywano w kilku kategoriach sportowych, dostosowanych do rodzaju i stopnia dysfunkcji oraz wieku uczestników. Zawodnicy otrzymali medale i puchary za uczestnictwo. Nie była prowadzona klasyfikacja punktowa, liczy się tu przede wszystkim udział, hart ducha, wola pomyślnego ukończenia próby sportowej. Czyli to, co zawiera się w słowach olimpijskiej przysięgi: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w mym wysiłku”.
Pogoda dopisała, grały orkiestry, sportowych emocji nie brakowało, a zmaganiom towarzyszył mocny doping widowni, złożonej z dzieci i młodzieży szkolnej, rodzin i opiekunów zawodników, gości. Imponujący wąż w wykonaniu uczestników igrzysk był radosnym potwierdzeniem doskonałych nastrojów, które panowały podczas imprezy. Gościli na niej posłowie Ewa Kołodziej, Maria Nowak, Marek Wójcik, radny Sejmiku Śląskiego Piotr Czarnynoga, włodarze miast i gmin powiatu, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, mieszkańcy powiatu. (MR.ZK)
Zdjęcia Marian Ryglewicz