25. uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu zakończyło staż zagraniczny. Przez cztery tygodnie na przełomie kwietnia i maja zdobywali doświadczenia zawodowe w niemieckich firmach i ośrodkach szkoleniowych.
Ekonomiści doskonalili umiejętności wykorzystania IT w pracy biurowej, tworzyli kompleksową dokumentację firmową w języku angielskim, projektowali grafikę biznesową. W ostatnim tygodniu stażu wzięli udział w warsztatach obejmujących zakładanie i funkcjonowanie małych przedsiębiorstw w krajach unijnych.
Mechanicy uczyli się m.in. programowania CNC na przykładzie układów sterowania typu Sinumerik, tworzyli program numeryczny, pozwalający na wykonywanie prototypów przedmiotów codziennego użytku. W zakładzie Nussbaum Parking GmbH, produkującym m.in. dźwigi samochodowe zajmowali się obróbką ręczną i mechaniczną, czyli trasowaniem, wycinaniem, szlifowaniem elementów stalowych, wykorzystywanych w montażu systemów parkingowych. W ostatnim dniu praktyk wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzających nabyte umiejętności zawodowe, które z pewnością będą mocnym punktem CV.
Magdalena Świerczyna, koordynatorka projektu powiedziała: Realizowany przez szkołę projekt zagranicznych praktyk zawodowych zakłada dwa wyjazdy do Niemiec, w tym i następnym roku szkolnym. Łącznie skorzysta z niego 50. przyszłych techników ekonomistów i mechaników.
Wcześniej kilkunastu uczniów bieruńskiego PZS-u uczestniczyło w XVI już edycji projektu „Nauka poprzez spotkanie”. Wraz z rówieśnikami ze szkoły Volkswagena przez dwa tygodnie brali udział w szczególnej lekcji historii, pracując przy konserwacji zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz i spotykając się z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Pod koniec czerwca czeka ich tygodniowa rewizyta. Harmonogram tygodniowego pobytu w Niemczech obejmuje m.in. sesję w Urzędzie Miasta Salzgitter, spotkania w zaprzyjaźnionej szkole technicznej i zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych Berlina.
Międzynarodowe plany bieruńskiego PZS-u na najbliższe 2-3 lata obejmują przede wszystkim zagraniczne praktyki dla informatyków we włoskim Rimini. Szkoła nawiązała współpracę z Centrum Szkoleniowym Sistemo Tourismo, które od 20 lat zajmuje się organizacją projektów edukacyjnych dla młodych ludzi z całej Europy . Taki projekt został także opracowany dla bieruńskiego PZS-u. Szkoła złożyła wniosek w ramach programu ERASMUS+ wartości prawie 60 tys. euro. Łącznie w latach 2016 i 2017 w praktykach zagranicznych we Włoszech ma wziąć udział ponad 20 uczniów technikum informatycznego.
Bieruński PZS wraz z placówkami z Grecji, Chorwacji i Rumunii został zaproszony przez Anatolian High School z Turcji do udziału w wyjątkowo ciekawym projekcie History Mirror, który ma być realizowany również w ramach programu ERASMUS+. Trwa ocena wniosku o wartości 160 tys. euro. Projekt ma trwać dwa lata, a w tym czasie uczniowie będą wyjeżdżać do każdego z krajów partnerskich.
Zdjęcia: PZS w Bieruniu