Autorzy filmu na temat: ”Bohater stanu wojennego w moim mieście”: uczniowie III klasy Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach, kształcący się w zawodzie technik górnictwa podziemnego: Marek Jurowicz, Dariusz Syc i Michał Pajor wzięli udział w gali finałowej ogólnopolskiego konkursu „Poznaj swoją historię” zorganizowanego przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska, Klub Jagielloński oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów.
W ramach konkursu zgłoszonych zostało 76 projektów z całej Polski.
Wyróżniono 6 projektów a ich autorów w nagrodę zaproszono na 6 – 7 marca 2015 projektowej wraz z nauczycielem – opiekunem mgr Danutą Płucieńczak, na edukacyjną wycieczkę do Warszawy. Wycieczka została ufundowana przez Fundację „Odpowiedzialność Obywatelska” i sponsora konkursu – Firmy WPT 1313.
W czasie dwóch dni uczestnicy między innymi zwiedzili „Warszawę PRL-u”, poznając architekturę stolicy czasów komunistycznych oraz objechali teren Śródmieścia specjalnymi taksówkami 1313 marki „Fiat 125 p”, wzorowanymi na pojazdach z filmu „Zmiennicy”.
Uczniowie i ich opiekunowie zostali także zaproszeni na poczęstunek w kultowych już warszawskich barach mlecznych „Prasowym” i „Familijnym”.
Finaliści – przedstawiciele sześciu szkół, których projekty zostały zakwalifikowane jako najlepsze, zostali zaproszeni na uroczystą galę finałową konkursu. W sali Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk na Rynku Starego Miasta młodzież uczestniczyła w debacie historycznej dotyczącej okoliczności, przebiegu oraz konsekwencji wprowadzenia stanu wojennego. Drogą losowania uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach dostali się do grupy, która miała udowodnić kontrowersyjną tezę o zasadności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w 1981 roku, w kontekście sytuacji wewnętrznej państwa i jego sytuacji geopolitycznej.
Debatę oceniała komisja pod przewodnictwem dr. Tadeusza Ruzikowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Marek Jurowicz, Dariusz Syc i Michał Pajor zajęli IV miejsce – najlepsze ze wszystkich zespołów, które „broniły” decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego.
Udział w projekcie to niezwykłe spotkanie z historią, ale również niesamowita przygoda dla młodych ludzi, którzy sami mieli okazję udokumentować różne jej oblicza i z których osiągnięć jesteśmy bardzo dumni.■
Zdjęcia: PZS w Lędzinach