13 lutego, w wigilię odpustu ku czci św. Walentego, XVII-wieczny drewniany kościółek pod wezwaniem tego świętego w Bieruniu – dekretem metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca - został ustanowiony sanktuarium.
„Kościół jest od dziesięcioleci miejscem przyciągającym tysiące pielgrzymów. Zwłaszcza ludzie chorzy na ciele i duszy, ale także młodzi szukający wsparcia świętegio Walentego jako patrona zakochanych, proszą o łaski świętego otoczonego tak wielką czcią – czytamy w dekrecie”.
„Sanktuarium to, jako szczególne miejsce kultu i uzyskiwania Bożych łask cieszy się przywilejem możliwości uzyskania odpustu zupełnego przez wiernych. (…) Sanktuarium powinno być przede wszystkim miejscem szczególnej modlitwy o zdrowie duszy i ciała; o pomoc dla ludzi psychicznie chorych; o błogosławieństwo dla rodzin, a także dla ludzi młodych przygotowujących się do małżeństwa lub rozeznających swoje powołanie oraz dla wszystkich potrzebujących.
Ponadto niech to miejsce – poprzez różne formy pastoralne i zaangażowanie duchownych oraz osób świeckich – staje się ośrodkiem wspierania rodzin, małżeństw i narzeczonych, a także szkoła kształtująca u wiernych „wyobraźnie miłosierdzia”. W związku z tym zwracam uwagę, aby na miarę możliwości szczególną opieką otoczyć ludzi dotkniętych ubóstwem duchowym i materialnym”.
Dekret został uroczyście ogłoszony podczas nabożeństwa w kościele św. Walentego.
Kustoszem sanktuarium został proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła, którym jest ks. Janusz Kwapiszewski, dziekan bieruński.
Nabożeństwo poprzedziła msza święta w kościele św. Bartłomieja Apostoła, koncelebrowana przez Arcybiskupa Metropolitę Katowickiego z udziałem licznych przedstawicieli duchowieństwa, władz regionu, mieszkańców Bierunia i okolic.
Po mszy wierni przemaszerowali przed pomnik św. Walentego – patrona miasta, gdzie złożyli kwiaty i znicze.
14 lutego w kościele św. Bartłomieja została odprawiona uroczysta suma odpustowa z udziałem ks. abpa Damiana Zimonia oraz księży Dekanatu Bieruń. Odbyły się inne nabożeństwa i msze, między innymi w intencji strażaków. Na bieruńskim rynku i na ulicy Krakowskiej stanęły tradycyjne kramy odpustowe. Władze miasta i powiatu oraz Stowarzyszenia Miłośników 600-letniego Bierunia zadbały o staranną oprawę uroczystości. Przygotowane zostały okolicznościowe wydawnictwa. znaczki pocztowe, pocztówki, kubki i inne pamiątki. Na rynku odbyły się występy dzieci i młodzieży z bieruńskich szkół, wystawy, konkursy. Wystąpił Joszko Broda z zespołem „Dzieci z Brodą”.
W uroczystościach erygowania kościoła św. Walentego naszym diecezjalnym sanktuarium uczestniczyli między innymi samorządowcy miasta i powiatu, senator Maria Pańczyk i poseł Marek Wójcik, delegacje miast parnerskich Bierunia z Niemiec, Czech i Ukrainy, poczty szatndarowe szkół, stowarzyszeń i organizacji, miasta i powiatu. ■
Zdjęcia: Marian Ryglewicz