Na zaproszenie Śląskiego Kuratora Oświaty uczniowie trzeciej klasy mundurowej policyjnej PZS w Lędzinach: Kamila Bury, Sylwia Ciuła, Dominika Kałęka, Dominika Rogalska, Łukasz Ziobro oraz Marek Żaba wzięli udział 21 listopada w uroczystej inauguracji kolejnej edycji kampanii „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”, zorganizowanej przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Wydział Nauk Społeczno-Pedagogicznych w Katowicach Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Młodzieżą opiekowała się koordynator klas policyjnych i ochrony przeciwpożarowej Iwona Mendzla-Wilk.
Młodzież miała okazję poznać przyczyny i skutki wypadków drogowych z uwzględnieniem dróg w naszym regionie, dowiedzieć się, jak postępować w przypadku kolizji lub wypadku, zyskać wiedzę o najpoważniejszych zagrożeniach ze strony niedoświadczonych użytkowników dróg, a także o prawnych konsekwencjach spowodowania wypadku.
Szkolenie dotyczyło również problematyki alkoholowej i narkotykowej związanej z uczestnictwem w ruchu drogowym. Młodzież wzięła czynny udział w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej a następnie w zajęciach o psychologicznych aspektach odpowiedzialności w ruchu drogowym - pomocy uczestnikom zdarzeń drogowych i ich bliskim.
Dwa dni wcześniej uczniowie pierwszej i trzeciej klasy mundurowej strażackiej wzięli udział w ćwiczeniach jednostki ratowniczo - gaśniczej PSP z Tychów, zorganizowanych w zakładzie „Pomoc drogowa – autonaprawa – złomowanie samochodów” w Chełmie Śląskim. Ćwiczenia z uczniami prowadził i nadzorował ich bezpieczeństwo nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz BHP Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach, a zarazem czynny strażak PSP Tychy, młodszy kapitan Adrian Kowalski. Opiekunem młodzieży była koordynator klas ochrony przeciwpożarowej oraz policji Iwona Mendzla-Wilk.
Przed ćwiczeniami uczniowie zapoznali się ze sprzętem jednostki ratowniczo – gaśniczej, wykorzystywanym w ratownictwie drogowym, z samochodem SLKt (specjalny lekki ratownictwa technicznego). Mieli także możliwość obserwacji sposobów wykorzystania (a niektórzy także sposobność samodzielnego użycia) sprzętu hydraulicznego, różnych technik uwalniania i ewakuacji osób poszkodowanych czy zakleszczonych w samochodach w czasie wypadków drogowych.
Zdjęcia: PZS w Lędzinach