Odsłonięciem pamiątkowej tablicy i posadzeniem dwóch Dębów Pamięci uczczono 23 października pamięć funkcjonariuszy przedwojennej Policji Województwa Śląskiego Walentego Piekorza i Wilhelma Spyry, zamordowanych przez NKWD w 1940 r. Tablica i dęby znalazły swe miejsce w sąsiedztwie Starostwa Powiatowego i Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu. Po wsze czasy będą przypominać o ofiarach stalinowskiego aparatu terroru, o pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje i wielu innych miejscach kaźni polskich policjantach, wojskowych.

 

Tę podniosłą uroczystość przygotowała społeczność Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu w ścisłym współdziałaniu z władzami powiatu, starostą Bernardem Bednorzem, przewodniczącym Rady Powiatu Józefem Bergerem w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele powiatu, jego miast i gmin, sejmiku województwa (radny Piotr Czarnynoga), policji, poczty sztandarowe, młodziez szkolna, przedstawiciele Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939".

 

Dęby posadzili i pamiątkowy kamień odsłonili Bernard Bednorz i Józef Berger. Poświęcił go ks. dziekan Janusz Kwapiszewski. Odbył się apel pamięci. Przed kamieniem zostały złożone wieńce i kwiaty. Młodzież klas pierwszych bieruńskiego LO złożyła szkolne ślubowanie, następnie przejęła od starszych koleżanek i kolegów sztandar szkoły.

 

Przed uroczystością w sali obrad Rady Powiatu odbyła się krótka sesja historyczna na temat przedwojennej Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, martyrologii jej funkcjonariuszy, którzy znaleźli się w 1939 roku na ziemiach polskich zagarniętych przez wojska sowieckie. Przybliżone zostały sylwetki obu policjantów. Wykłady wygłosili: Sebastian Karwat – pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie, Anna Skiendziel – pracownik IPN w Katowicach i Grzegorz Grześkowiak – członek zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Katowicach. W galerii Powiatowej została otwarta okolicznościowa wystawa.

 

  DSC 0562   www. Deby Grafika 3    
  DSC 0482   DSC 0492   DSC 0509  DSC 0510 
  DSC 0527   DSC 0536   DSC 0543   DSC 0556
  DSC 0559   PA237049   DSC 0566  

 

Zdjęcia: Marian Ryglewicz, Zdzisław Kantor