Stan wód na rzekach i ciekach wodnych w powiecie nie budzi dotychczas większego niepokoju, utrzymuje się w okolicy stanu ostrzegawczego. Nasilenie opadów deszczu zmalało, ale prognoza pogody dla rejonów górskich w dorzeczu górnej Wisły są jeszcze niekorzystne. Opady deszczu powinny ustać nad ranem w niedzielę, lecz przybór wód w rzekach na terenie powiatu (Przemszy, Gostyni i Mlecznej) będzie prawdopodobnie wzrastał nawet po ich całkowitym ustaniu (w Wiśle - wskutek napływu wody z cieków górskich i uwolnieniu spiętrzonych wód ze zbiornika w Goczałkowicach).

 

Ocenie bieżącej sytuacji i planowanym działaniom poświęcone było posiedzenie Powiatowego Zespołu Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwołane 16 maja w Starostwie Powiatowym pod kierunkiem starosty Bernarda Bednorza. Powiatowi szefowie państwowej straży pożarnej i policji złożyli aktualne meldunki.

 

O godz. 5.00 stan wód na Gostyni wynosił 0,90 m, podczas kiedy stan ostrzegawczy to 1,60 m, a alarmowy 2,20 m. Stan wody na Wiśle w Bieruniu wynosił 1,90 m (stan ostrzegawczy - 2,20 m, alarmowy – 3,30 m). Od tego czasu poziom wody wzrósł przekraczając już w niektórych miejscach stany ostrzegawcze.

 

Straż pożarna interweniowała dotychczas trzy razy. Były to przypadki związane z wypompowaniem wody z piwnic i zabezpieczeniem posesji na terenach objętych eksploatacją górniczą w Lędzinach.

 

W powiecie są trzy newralgiczne miejsca, na których szczególnie koncentruje się uwaga strażaków i służb zabezpieczenia. Są to:

1) Przemsza w Chełmie Małym,

2) Pszczynka w Bojszowach – Międzyrzeczu,

3) Potok Goławiecki w Bieruniu – Czarnuchowicach.

 

W tych miejscach skoncentrowano dodatkowe siły i środki. Tam, gdzie nie ma wałów zaplanowano użycie w razie potrzeby tymczasowych zapór – wałów przeciwpowodziowych pneumatycznych, dodatkowo wzmacnianych workami z piaskiem. Miejscowych strażaków wspierają strażacy z Warszawy oraz z innych jednostek województwa śląskiego.

 

Komenda Powiatowa Policji w Bieruniu nie odnotowała żadnych niepokojących przypadków ani incydentów. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach powołano specjalne „powodziowe” centrum operacyjne. W Komendzie Powiatowej Policji uruchomiono dodatkowe dyżury. W godzinach popołudniowych i nocnych funkcjonariuszy tej jednostki wspierają dodatkowe siły prewencji. W przypadku zaistnienia takiej konieczności uruchomione zostaną dodatkowe patrole drogówki, które będą kierować ruchem pojazdów, kierować na wytyczone objazdy.

 

W południe Starosta Bieruńsko-Lędziński wydał zarządzenie wprowadzające całodobowe dyżury w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego od godz. 14.00 w piątek, 16 maja, do godz. 7.00 w poniedziałek,19 maja.

 

 

  www.1
  www.2

 

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

 

Zdjęcia: Marian Ryglewicz