Pierwszy etap XV edycji etap polsko-niemieckiej wymiany młodzieży zakończony i - jak zgodnie twierdzą uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu - bardzo trudno było się rozstać po dwóch wspólnych tygodniach spędzonych z rówieśnikami ze szkół Volkswagena w Salzgitter, Brunszwiku i Emden.
Wspólna, polsko-niemiecka wymiana od 1997 roku realizowana jest w ramach projektu „Nauka poprzez spotkanie”, którego koordynatorem merytorycznym jest pan Christoph Heubner, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.
W bogatym i bardzo intensywnym programie wymiany najważniejszym punktem były wspólne prace uczniów bieruńskiego PZS-u i szkół niemieckich na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.W programie znalazły się również wycieczki do Krakowa Pszczyny, Bielska-Białej i spotkanie z menadżerami fabryki Volkswagena.
Karolina, ekonomistka: Szczególnie wzruszające było spotkanie z pisarką, panią Zofią Posmysz, byłą więźniarką Auschwitz. Wysłuchaliśmy jej dramatycznej historii pobytu w obozach Auschwitz i Ravensbrűck, dowiedzieliśmy się jak wyglądał dzień w obozie. To był naprawdę ogromny zaszczyt móc porozmawiać z nią osobiście, wielu z nas miało łzy w oczach. To spotkanie, które wiele nas nauczyło.
Tradycją projektu „Nauka poprzez spotkanie” jest dzień spędzony w polskich rodzinach. Jak co roku polscy uczniowie zaprosili do swoich rodzin niemieckich kolegów, pokazali rodzinne okolice, zwyczaje panujące w ich domach. Spędzili wspólnie czas na kręglach, łyżwach i ściance wspinaczkowej. Grupa niemiecka miała możliwość poznać polską gościnność, otwartość i życzliwość. Nawiązały się nowe przyjaźnie, zniknęły bariery językowe. W ramach rewizyty uczniowie bieruńskiego PZSZ-u pojadą do Niemiec na początku czerwca.
Fotorelacja z wymiany na profilu Facebook Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu: www.facebook.com/BierunPZS
Koordynatorkami projektu ze strony PZS w Bieruniu: były Mirella Gasidło i Lucyna Zagórska. ■