Drukuj

O aktualnym etapie prac nad nową perspektywą UE, o konieczności zachowania instrumentu ZIT/RIT w dotychczasowej formule i podziale środków pomiędzy krajowe a regionalne programy operacyjnie w perspektywie 2021-2027 rozmawiali samorządowcy w Częstochowie. W trakcie dyskusji z udziałem europosłów wybranych z terenu woj. śląskiego przedstawili też swoje oczekiwania względem nowej perspektywy unijnej, zwłaszcza potrzebę zwiększenia środków EFRR przeznaczonych na rozwój obszarów miejskich. Podczas spotkania wybrzmiały też ponownie kwestie związane z aktualną kondycją finansową samorządów lokalnych.

8 listopada br. w Częstochowie odbyło się kolejne posiedzenie Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Istotnym poruszonym tematem było finansowanie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich w kolejnej perspektywie UE na lata 2021-2027. Zasadniczy postulat samorządów lokalnych w tej sprawie przedstawił podczas posiedzenia p. Krzysztof Matyjaszczyk, Wiceprzewodniczący Związku, Prezydent Częstochowy:

W przyjętym w trakcie posiedzenia stanowisku w omawianej sprawie Zarząd Związku zwraca uwagę na potrzebę wspierania różnorodnych form współpracy jednostek samorządu terytorialnego, która wynika z zauważalnych różnic w rozwoju kraju na poziomie regionalnym i subregionalnym oraz z  szeregu problemów społeczno-gospodarczych.

W trakcie posiedzenia p. Mieczysław Kieca, Prezydent Wodzisławia Śląskiego, członek Zarządu Związku poruszył finansowe aspekty funkcjonowania samorządów lokalnych:

Po posiedzeniu Zarządu Związku odbyło się spotkanie z posłami do Parlamentu Europejskiego z terenu województwa śląskiego. W jego trakcie omówiono kwestie związane z nowym okresem programowania UE na lata 2021-2027. Do zagadnień tych wprowadził p. Piotr Kuczera, Przewodniczący Związku, Prezydent Rybnika:

Zgromadzeni samorządowcy w pierwszej części spotkania przedstawili oczekiwania i priorytety z punktu widzenia samorządów lokalnych województwa śląskiego. Dyskusję na ten temat rozpoczął p. Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego:

W swoim wystąpieniu odniósł się też do formuły ZIT/RIT zwracając uwagę, iż jest to kwestia będąca w kompetencji Rządu RP. Ich przyszły kształt i zakres będzie też częściowo uzależniony od realnych możliwości finansowych samorządów lokalnych.

Jan Olbrycht podniósł też kwestię zmian klimatycznych, które będą wspólnym mianownikiem wszystkich polityk unijnych w przyszłości. Zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni KE przedstawi szczegółowe założenia tzw. Green Deal, czyli porozumienie w sprawie działań związanych ze zmianami klimatu. 
O znaczeniu wspólnego stanowiska w kwestiach środowiskowych w swoim wystąpieniu mówił p. Marek Balt, Poseł do Parlamentu Europejskiego:

Z kolei p. Dariusz Michalski, mecenas reprezentujący p. Izabelę Kloc, Posła do Parlamentu Europejskiego w trakcie spotkania odniósł się do postulatów przedstawionych przez zebranych samorządowców:

www1.jpg  www2.jpg  www3.jpg   
       
       

ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 137 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu), jego misją jest służba na rzecz dobra publicznego w województwie śląskim poprzez wspieranie społeczności i samorządów lokalnych (www.silesia.org.pl).

fot. archiwum ŚZGiP